HOFFMAN, Andrew. Jak kultura utváří diskusi o klimatické změně. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita. 136 s. ISBN 978-80-210-8711-8. 2017.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Jak kultura utváří diskusi o klimatické změně
Název anglicky How culture shapes the climate change debate
Autoři HOFFMAN, Andrew.
Vydání 1. vyd. Brno, 136 s. 2017.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
ISBN 978-80-210-8711-8
Štítky Munipress
Změnil Změnila: Mgr. Radka Vyskočilová, učo 2368. Změněno: 17. 10. 2017 09:54.
Anotace
Ačkoliv se vědecká komunita shoduje, že v současné době probíhá změna klimatu a významně se na ní podílí lidská činnost, veřejnost tento konsenzus nesdílí. Někteří považují klimatickou změnu za uměle zveličovaný problém, jiní naopak bijí na poplach. Proč je společnost v této otázce tak rozdělená? Podle amerického profesora Andrewa Hoffmana představuje změna klimatu nejen environmentální, ale také kulturní problém. Vychází přitom z nejnovějších výzkumů sociologie, psychologie či politologie a čtenáři názorně ukazuje, že rozpolcenost ve vnímání klimatické změny není způsobena nedostatkem vědeckých poznatků, ale rozdíly v hodnotách různých společenských skupin a v jejich celkovém pohledu na svět. Kniha čtenářům nabízí vedle přehledu toho nejdůležitějšího ze sociálněvědních výzkumů této problematiky také zajímavé exkurzy do historie a inspirativní náměty, jak kulturní rozkol spojený se změnou klimatu překonat.
Anotace anglicky
Although there is agreement among scientists that climate change is underway and is caused largely by human activity, the public does not share this consensus. While some consider climate change to be exaggerated, others are alarmed. Why is the public so divided on this issue? According to the American professor Andrew Hoffman, climate change is not only an environmental but also a cultural problem. Synthetising evidence from sociology, psychology, and political science, Hoffman shows that the split in climate change perception is not due to a lack of scientific knowledge. Rather, it is caused by opposing values and worldviews held by different social groups. In addition to providing an overview of relevant social science research, Hoffman offers thought-provoking historical analogies of such cultural shifts as well as inspiring suggestions how to bridge the cultural schism embedded in the climate change debate.
VytisknoutZobrazeno: 19. 4. 2024 03:28