PAŘIL, Vilém and Eva JOUROVÁ. Kulturně eko-antropologická typologie města (Cultural eco-anthropological Typology of City). In (NE)VIDITELNÁ MĚSTA: 6. BRNĚNSKÁ KONFERENCE URBÁNNÍCH STUDIÍ aneb „Město v Brně po 10 letech“. 2017.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Kulturně eko-antropologická typologie města
Name in Czech Kulturně eko-antropologická typologie města
Name (in English) Cultural eco-anthropological Typology of City
Authors PAŘIL, Vilém and Eva JOUROVÁ.
Edition (NE)VIDITELNÁ MĚSTA: 6. BRNĚNSKÁ KONFERENCE URBÁNNÍCH STUDIÍ aneb „Město v Brně po 10 letech“ 2017.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50600 5.6 Political science
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Economics and Administration
Keywords (in Czech) Město, rozvoj, Genius loci, typologie
Keywords in English City, development, Genius loci, typology
Changed by Changed by: Mgr. et Mgr. Eva Chovancová, učo 112294. Changed: 24/1/2018 12:01.
Abstract
Město Brno si podobu, v jaké jej známe dnes, získávalo od roku 1919, kdy na základě projektu Velké Brno bylo dle zákona 213/1919 přidruženo k Brnu dalších 23 obcí, přičemž tento proces se prostřednictvím suburbanizace v podstatě obnovil po roce 1990. Brno tak mění svou podobu a charakteristické prvky, které si jednotlivé přidružené části/obce sebou do aglomeračního svazku přinášejí, můžeme v některých případech pozorovat ještě dnes. Tyto charakteristické vlastnosti městských částí, odkazují na životy různých lidí i odlišných společností, na způsob jejich obživy, jejich status, ale i na zastoupení většinové či minoritní společnosti. Některé lokality si navzdory velmi rychlému stavebnímu vývoji zachovávají svého genia loci, jiné jej mění, další ztrácí. Cílem příspěvku je identifikace brněnských městských částí dle jeho „genia loci“ podmíněného socio-kulturními, urbánními i environmentálními determinanty dané lokality s rozlišením rázu nejen venkovského, příměstského či městského, ale především zohlednění rázu kulturně-historického, socio-antropologického či regionálně-ekonomického. Právě kombinace těchto různých pohledů umožňuje nalézat reálné příčiny odlišného vývoje zdánlivě velmi podobných lokalit provázaných obdobným historickým osudem ať už jde o obce s osudem městské části „panelového sídliště“ či o samotné „nejednotné“ historické jádro nebo v současné době se formující „satelitní“ suburbii. K dosažení výše uvedeného cíle je využito přístupu rešeršního z hlediska hledání alternativních přístupů ke studii měst, dále pak i přístupu analytického založeného na zdrojích sekundárních, a to z důrazem na geografickou formu výstupu. Dalším výstupem je identifikace možného kvalitativního výzkumu navazujícího právě na mapování vývoje „genia loci“ v brněnských částech.
Links
MUNI/FR/1213/2016, interní kód MUName: Modern Urban & Municipal Cultural Values Protection Approach (Acronym: muniCultPro)
Investor: Masaryk University
PrintDisplayed: 22/7/2024 10:19