POLOUČEK, Oto. Etnologie a soudobé dějiny: tenké hranice mezi současným a minulým. In 11. sjezd českých historiků. Profesní setkání historiček a historiků České republiky. 2017.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Etnologie a soudobé dějiny: tenké hranice mezi současným a minulým
Name in Czech Ethnology and contemporary history: soft borders between recent and past
Authors POLOUČEK, Oto.
Edition 11. sjezd českých historiků. Profesní setkání historiček a historiků České republiky, 2017.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study Archaeology, anthropology, ethnology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW Webová prezentace konference
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) soudobé dějiny; historická etnologie; orální historie; dějiny venkova; dějiny každodennosti
Changed by Changed by: PhDr. Mgr. Oto Polouček, Ph.D., učo 361772. Changed: 4/1/2018 15:51.
Abstract
Příspěvek nastíní roviny a témata vztahu etnologie a soudobých dějin, tedy historické subdisciplíny orientované na nedávnou minulost od roku 1945. Období, jehož vliv na současnost je tak výrazný, že se při zájmu o ně historici nevyhnou úzké spolupráci s obory spojovanými spíše se zájmem o současné problémy naší civilizace. Ať už se jedná o politologii, sociologii, nebo etnologii, přičemž můžeme pominout i adjektivum „historická“. Na poli soudobých dějin se totiž hranice mezi přítomností a minulostí relativizuje. Snadno se může stát, že data sesbíraná etnology při terénním výzkumu před pár desítkami let se stanou cennými pro nynější badatele z oblasti historických věd. Ostatně zájem o kvalitativní výzkum je jedním z blízkých bodů současných etnologů i historiků – minimálně těch, kteří pracují s metodou orální historie. Styčné body a perspektivy pro oboustranné zhodnocení badatelské práce bude konkretizován na příkladu autorova doktorandského výzkumu, v němž se zabývá proměnami společenského života za socialismu a čerpá z teoretických a metodologických východisek blízkých jak etnologii, tak soudobým dějinám.
Abstract (in English)
Paper conducts scales and topics of interconnections of ethnology and contemporary history focused on second part of 20th century. Era, with strong impact on recent times, which involves also work of researchers. They must collaborate with other disciplines dealing with recent issues of our civilization. Such as sociology, political science or ethnology, when we can remove adjective “historical”. On the contemporary history field boundaries between recent and past seem to be relative. Sources collected by “contemporary” ethnologists few decades ago could be valuable for recent researchers focused on recent history. Otherwise focus on qualitative research is one of sticking points of ethnologists and historians – at least those who use oral history method. Perspectives of mutual evaluation of research work will be shown on example of presenter’s doctoral research, which is focused on changes of social life during socialist era and is based on methodological and theoretical roots connected with ethnology and contemporary history too.
PrintDisplayed: 22/7/2024 10:16