PAPOUŠKOVÁ, Tereza. Právo předvedených, zajištěných či zadržených nemajetných umístěných v policejní cele na právní pomoc (Right of Access to a Lawyer in Case of Persons Detained without Formal Accussation). Online. In Pavel Kandalec, Jaroslav Benák, Jiří Valdhans. Dny práva 2016: Ústavněprávní aspekty v trestním řízení. Brno: Masarykova univerzita, 2017, p. 189-202. ISBN 978-80-210-8562-6.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Právo předvedených, zajištěných či zadržených nemajetných umístěných v policejní cele na právní pomoc
Name in Czech Právo předvedených, zajištěných či zadržených nemajetných umístěných v policejní cele na právní pomoc
Name (in English) Right of Access to a Lawyer in Case of Persons Detained without Formal Accussation
Authors PAPOUŠKOVÁ, Tereza.
Edition Brno, Dny práva 2016: Ústavněprávní aspekty v trestním řízení, p. 189-202, 14 pp. 2017.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50500 5.5 Law
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
WWW URL
Organization unit Faculty of Law
ISBN 978-80-210-8562-6
Keywords (in Czech) bezplatná právní pomoc; práva osob v policejní cele; špatné zacházení; nucení k sebeobviňování
Keywords in English Free Legal Aid; Rights of Persons Detained by the Police; Ill-treatment; Forced Self-incrimination
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. et Mgr. Tereza Papoušková, Ph.D., učo 363314. Changed: 11/12/2017 10:03.
Abstract
Podle Evropského výboru pro zabránění mučení je jedním z klíčových prostředků předcházení špatného zacházení v policejních celách zajištění právní pomoci osobám tam umisťovaným, a to již od samého počátku jejich omezení na svobodě. Podle Výboru by právní pomoc měla být zajištěna i osobám, které za ni nemohou zaplatit. Mimo jiné právě za nezajištění bezplatné právní pomoci nemajetným osobám omezeným na svobodě Policií ČR Výbor Českou republiku minulý rok kritizoval. Trestní řád nicméně právo na bezplatnou právní pomoc zajišťuje stále toliko obviněným a podezřelým ve zkráceném přípravném řízení a zákon o policii o ní mlčí úplně. Jaký může mít tato situace z ústavněprávního hlediska vliv na případné trestní řízení vedené proti nemajetné osobě, která byla omezena na svobodě, aniž by jí byla zajištěna právní pomoc? Lze nedostatek právní úpravy bezplatné právní pomoci v této oblasti překlenout rozšiřující interpretací nedávného nálezu Ústavního soudu (sp. zn. I.ÚS 848/16)? A je vůbec správné pachatele skrze advokáta upozorňovat na to, že nemohou být nuceni k sebeobviňování, a ztěžovat tak odhalování trestných činů?
Abstract (in English)
European Committee for the Prevention of Torture claims that the right of access to a lawyer should be guaranteed as from the very outset of a person’s deprivation of liberty as this right is one of the key means of preventing ill-treatment. Moreover, the Committee emphasizes that access to a lawyer should be guaranteed also to persons who are not in a position to pay for her services. Last year, the lack of free legal aid for people detained by the police became the reason for criticism of the Czech Republic by the Committee. The criminal procedure code, however, guarantees free legal aid still only to formally accused and to suspects in summary proceedings and the law on the police is completely silent about this matter. What impact can such a situation have, from a constitutional law perspective, on possible criminal proceedings against a person who was deprived of liberty without having access to a lawyer because of her incapacity to pay for her services? Can the lack of regulation in this area be bridged through the widening interpretation of a recent judgement of the Constitutional Court (I. ÚS 848/16)? And is it right that the perpetrator be warned she cannot be forced to blame herself and thus that detection of crime be hindered?
PrintDisplayed: 23/7/2024 20:30