NEVÍDALOVÁ, Hana, Lenka MICHALCOVÁ a Zdeněk GLATZ. THE INFLUENCE OF SEVERAL DRUGS ON DISPLACEMENT OF L TRYPTOPHAN AND LIDOCAINE FROM BINDING SITES ON ALBUMIN. In 45th International Symposium on High Performance Liquid Phase Separations and Related Techniques (HPLC 2017). 2017.
Originální název THE INFLUENCE OF SEVERAL DRUGS ON DISPLACEMENT OF L TRYPTOPHAN AND LIDOCAINE FROM BINDING SITES ON ALBUMIN
Název česky Vliv různých léčiv na vytěsnění L-tryptofanu a lidokainu z jejich vazebných míst na albuminu
Autoři NEVÍDALOVÁ, Hana, Lenka MICHALCOVÁ a Zdeněk GLATZ.
Vydání 45th International Symposium on High Performance Liquid Phase Separations and Related Techniques (HPLC 2017), 2017.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Česká republika
WWW Oficiální stránky konference
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky vytěsňovací studie, L-tryptofan, lidokain
Klíčová slova anglicky displacement study, L-tryptophan, lidocaine
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: prof. RNDr. Zdeněk Glatz, CSc., učo 1865. Změněno: 26. 1. 2018 08:34.
When more drugs are co-administered during polytherapy, the binding of one drug can be inhibited by second drug. As a result the free drug concentration in the plasma increased and side effects may occur. The mechanism of drug-drug interaction can be competitive - both drugs bind to the same binding site, or independent - drugs bind to different binding sites and there is no interaction between them. Also mutual interaction can be emerged, when the drugs bind to different binding sites, but interaction of second drug with HSA caused conformational changes and thus decrease of first drug binding.In this study, the displacement of tryptophan and lidocaine from their binding sites on HSA by several drugs was investigated by capillary electrophoresis-frontal analysis.
Anotace česky
Při současném užívání více léčiv může docházet k ovlivňování jednoho léčiva jiným. Výsledkem může být zvýšení koncentrace volného léčiva v plazmě což může vést k vedlejším účinkům. Mechanismus této interakce může být kompetitivní - léčiva se vážou do stejného místa nebo nezávislý - léčiva se vážou do různých míst na albuminu a proto se vzájemně neovlivňují. Může ale nastat situace, kdy se léčiva vážou do různých míst ale zároveň dochází ke konformačním změnám molekuly albuminu a tím dochází k ovlivnění vazby léčiv. V této studii bylo sledováno vytěsňování L-tryptofanu a lidokainu z jejich vazebných míst na albuminu pomoci několika léčiv pomocí kapilární elektroforézy-frontální analýzy.
Návaznosti
GBP206/12/G014, projekt VaVNázev: Centrum pokročilých bioanalytických technologií
MUNI/A/1278/2016, interní kód MUNázev: Podpora biochemického výzkumu v roce 2017
Investor: Masarykova univerzita, Podpora biochemického výzkumu v roce 2017, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty