J 2017

Role specifické buněčné imunity v patogenezi roztroušené sklerózy se zaměřením na Th17 a Treg lymfocyty

HULOVÁ, Monika and Pavel ŠTOURAČ

Basic information

Original name

Role specifické buněčné imunity v patogenezi roztroušené sklerózy se zaměřením na Th17 a Treg lymfocyty

Name (in English)

The role of the cell-mediated immunity in the pathogenesis of multiple sclerosis with focus on Th17 and treg lymfocytes

Authors

HULOVÁ, Monika (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Pavel ŠTOURAČ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie, Brno, Ambit Media, 2017, 1210-7859

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

30103 Neurosciences

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Impact factor

Impact factor: 0.508

RIV identification code

RIV/00216224:14110/17:00098887

Organization unit

Faculty of Medicine

UT WoS

000399960900009

Keywords (in Czech)

roztroušená skleróza; B lymfocyty; T lymfocyty; Th17 lymfocyty

Keywords in English

B lymphocytes; Multiple sclerosis; Regulatory T lymphocytes; T lymphocytes; Th17 lymphocytes

Tags

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 20/3/2018 19:00, Soňa Böhmová

Abstract

V originále

Roztroušená skleróza je závažné autoimunitní onemocnění centrální nervové soustavy. Vyskytuje se s relativně vysokou prevalencí, a to především u mladých lidí. K vývoji nových léčiv je zásadní pochopení patogeneze tohoto onemocnění. Té se účastní všechny složky imunity. Zkoumány jsou především lymfocytární populace. Dříve se za hlavní příčinu roztroušené sklerózy považovala nerovnováha mezi subtypy helperských lymfocytů Th1 a Th2. V posledních letech byl ale prokázán vliv dalších buněčných elementů, jako jsou B lymfocyty, cytotoxické T lymfocyty, a byly objeveny i nové buněčné typy, regulační T lymfocyty a helperské Th17. Tento článek má za cíl přiblížit základní role jednotlivých lymfocytárních podtypů v rozvoji roztroušené sklerózy, a to se zaměřením především na regulační T lymfocyty a pomocné Th17.

In English

Multiple sclerosis is a serious autoimmune disease of the central nervoussystem. It occurs with relatively high prevalence, especially in young people. It is essential to understand the pathogenesis of this disease in order to develop new treatments. All components of immunity are involved in this process but current research mainly focuses on lymphocyte populations. Previously, imbalance between subtypes of helper lymphocytes Th1 and Th2 was considered as the main cause of multiple sclerosis. Recently, the influence of other cell elements, such as B lymphocytes, cytotoxic T lymphocytes, wasshown. Moreover, new cell types, regulatory T lymphocytes and helper Th17 lymphocytes, have been discovered. The aim of this article is to describe the main roles of individuallymphocyte subtypes in multiple sclerosis pathogenesis, focusing first on regulatory T lymphocytes and helper Th17 lymphocytes.