RULCOVÁ, Jarmila. Acne vulgaris. Farmakoterapeutická revue. Praha: Current Media, s.r.o., 2017, vol. 2017, No 6, p. 371-378. ISSN 2533-6878.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Acne vulgaris
Name (in English) Acne vulgaris
Authors RULCOVÁ, Jarmila.
Edition Farmakoterapeutická revue, Praha, Current Media, s.r.o. 2017, 2533-6878.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 30216 Dermatology and venereal diseases
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Medicine
Keywords (in Czech) acne vulgaris; klinické typy akné; diferenciální diagnostika; terapie
Keywords in English acne vulgaris; clinical variants of acne vulgaris; differential diagnosis; therapy
Tags EL OK
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Soňa Böhmová, učo 232884. Changed: 19/3/2018 18:18.
Abstract
Akné je vysoce heterogenní onemocnění se vztahem k predilekční lokalizaci, s typickými „Lézemi.a.odezvou, na-příslušnou léčbu, i když největší-výskyt akné-Je-v-pubertálním-období, -jsou známy případy vzniku onemocnění jak v novorozeneckém věku, tak u dospělých jedinců. Kromě základních forem akné existuje celá řada variant tohoto onemocnění. Akné je chronické neinfekční zánětlivé androgen-dependentní onemocnění pilosebaceózní jednotky. Etiopatogeneze je multifaktoriátní a k dispozici je jak množství přípravků místní a celkové léčby, tak fyzikální léčba. Terapie je obvykle kombinovaná se zaměřením na všechny etiopatogenetické faktory akné.
Abstract (in English)
Acne is a highly heterogenous disorder with relation to predilection localisation, with typical lesions and adequate therapy response. Although the greatest incidence of acne is in pubertal period, there are known cases of disease genesis both in neonatal and in adult. There exist a number of variations of acne in addition to basic forms of this disease. Acne vulgaris is a chronic noninfectious inflammatory androgen-dependent disease of pilosebaceous unit. Its pathogenesis is multifactorial and number of therapies are available, which include topical, systemic and physical treatment. The therapy is usually combined to focus on all etiological factors.
PrintDisplayed: 28/4/2024 19:52