Detailed Information on Publication Record
2017
Tektonická analýza okrajového zlomu blanenského prolomu
SKORŠEPA, Marko and Rostislav MELICHARBasic information
Original name
Tektonická analýza okrajového zlomu blanenského prolomu
Name in Czech
Tektonická analýza okrajového zlomu blanenského prolomu
Name (in English)
Tectonic analysis of marginal fault of Blansko trough
Authors
SKORŠEPA, Marko (703 Slovakia, guarantor, belonging to the institution) and Rostislav MELICHAR (203 Czech Republic, belonging to the institution)
Edition
Geologické výzkumy na Moravě a ve Slezsku, Brno, Masarykova univerzita, 2017, 1212-6209
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
10505 Geology
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
RIV identification code
RIV/00216224:14310/17:00100035
Organization unit
Faculty of Science
Keywords (in Czech)
zlom; přesmyk; blanenský prolom; tektonika; kinematika
Keywords in English
fault; thrust fault; Blansko trough; tectonics; kinematics
Tags
Reviewed
Změněno: 21/2/2018 13:29, Mgr. Marko Skoršepa
V originále
Pískovna, ve které probíhal výzkum je situovaná jihozápadně od obce Dolní Lhota, která leží severně od města Brno. Pískovna odkrývá ve svoji jihozápadní části tektonický kontakt křídových sedimentů blanenského prolomu a brněnského masivu, který postupně zarůstá, takže v současnosti je jedna z posledních šancí pro studium tohoto tektonického zlomu. Blanenský prolom je vyplněn křídovými sedimenty s téměř subhorizontální vrstevnatostí. Prolom křídových sedimentů je proti granodioritu brněnského masivu omezený zmíněným zlomem směru SZ-JV se sklonem k jihozápadu. Křídové sedimenty mají u zlomu překocenou vrstevnatost strmě ukloněnou k jihozápadu, což je způsobeno ohnutím a vyvlečením vrstev podél zlomu. Navíc byla na studovaném místě nalezena také vrstevnatost strmě ukloněná jjv. směrem. Při studiu anizotropie magnetické susceptibility deformovaných jílů jádra zlomu byla zjištěna magnetická lineace K1 v horizontální pozici ve směru JZ-SV. Směr K2 se uklání k jihovýchodu a póly k magnetické foliaci (K3) ukazují, že magnetická foliace je mírně ukloněná převážně jjv. směrem, což odpovídá i naměřené vrstevnatosti v daném bodě. Dá se tedy usuzovat, že vrstevnatost v daném bodě a výstupy z AMS byly ovlivněné nějakým drobným příčným zlomem, podél kterého vedly deformace k vzniku anomálních orientací struktur. Takový systém příčných zlomů ve směru JZ-SV byl popsaný Havířem (1998).
In English
Sand quarry under study is situated in the western surroundings of Dolní Lhota village north of Blansko town. The quarry uncovers interested tectonic contact of Blansko Trough and the Brno Massif, which may be damaged during some time. So, this work may be one of last possibilities to study the fault core. Blansko Trough is fulfilled by Cretaceous sedimentary rocks with almost subhorizontal bedding. The trough is limited by reverse marginal fault with granodiorite of the Brno Massif. Cretaceous sediments near the fault have overturned bedding steeply inclined to the southwest, which is caused by the bending and dragging along the fault striking in NW–SE direction with inclination to the SW. In addition, there was found bedding of Cretaceous sediments steeply dipping to SSE at that point. Magnetic lineation K1 detected by analysis of anisotropy of magnetic susceptibility (AMS) in the deformed clays was subhorizontal trending in SW–NE. K2 is inclined to the east and poles of the magnetic foliation (K3) are showing that the magnetic foliation is moderately dipping mainly to SSE, which corresponds with bedding measured at that point. It can be concluded that bedding at that point and outputs of AMS were affected by some minor transversal fault, along which deformations led to the anomaly oriented structures.