C 2018

Eating habits related to cancer prevention among elementary school pupils in the Czech Republic

JUŘÍKOVÁ, Jana, Lukáš WODECKI and Jiří ZHÁNĚL

Basic information

Original name

Eating habits related to cancer prevention among elementary school pupils in the Czech Republic

Name in Czech

Zvyky týkající se výživy související s prevencí rakoviny u žáků základních škol v České republice

Authors

JUŘÍKOVÁ, Jana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Lukáš WODECKI (203 Czech Republic) and Jiří ZHÁNĚL (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

2017. vyd. Lublin, Cancer, disease of civilization, p. 7-28, 22 pp. SERIA: Monografia nr 33/2018, 2018

Publisher

Wydawnictwo Naukowe TYGIEL sp. z o.o.

Other information

Language

English

Type of outcome

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Field of Study

30306 Sport and fitness sciences

Country of publisher

Poland

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

electronic version available online

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14510/18:00102326

Organization unit

Faculty of Sports Studies

ISBN

978-83-65598-42-4

Keywords (in Czech)

rakovina; žáci; snídaně; ovoce; zelenina

Keywords in English

cancer; pupils; breakfast; fruit; vegetables

Tags

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 15/4/2019 09:09, Mgr. Pavlína Roučová, DiS.

Abstract

V originále

The cancer load of the Czech population ranks among the highest worldwide. The consensus among scientists in in the field of cancer control is that diet plays an important but not fully understood role in modifying cancer risk and that certain changes in the diet could have a beneficial impact on cancer occurrence. This paper aims current eating habits of elementary school pupils from selected schools in Brno (Czech Republic), and on the base of comparison with nutritional recommendations we attempted to answer the question whether the elementary school pupils have healthy diet. The research has been carried out in selected elementary schools in Brno, Czech Republic. It involves pupils aged 11-15, both boys and girls. Information have been obtained by questionnaire method. 355 completed questionnaire forms have been submitted back and further processed in this research. Although obesity does not appear to be as strong an independent risk factor for cancer as other factors, some cancers such as kidney, endometrium, and ovary cancers are related to obesity. Results show that rather high percentage of 355 respondents has an ideal weight in respect to their height – 85.1%. More than one third of pupils answered that they daily consume fresh fruit, but most of them eat fresh vegetable only 1-3 times per week...Increasing fruit and vegetable consumption is an important health behaviour. Parental influence s on children´s fruit and vegetables consumption are poorly understood. Children keep the principles of healthy nutrition only occasionally. As for food allergy, 13.5% of children reported an allergy occurrence, most frequent allergy concerned milk and nuts.

In Czech

Rostlinná zátěž české populace patří mezi nejvyšší na celém světě. Konsensus mezi vědci v oblasti kontroly rakoviny spočívá v tom, že dieta hraje důležitou, avšak ne zcela pochopenou roli při úpravě rizika rakoviny a že určité změny ve stravě mohou mít příznivý dopad na výskyt rakoviny. Tato práce se zaměřuje na současné stravovací návyky žáků základních škol z vybraných škol v Brně a na základě srovnání s doporučeními o výživě jsme se pokoušeli zodpovědět otázku, zda mají žáci základní školy zdravou výživu. Výzkum byl proveden na vybraných základních školách v Brně, Česká republika. Zahrnuje žáky ve věku 11-15 let, jak chlapců, tak dívek. Informace byly získány metodou dotazníku. 355 vyplněných formulářů dotazníků bylo předloženo zpět a dále zpracováno v tomto výzkumu. Ačkoli se obezita nezdá být tak silným a nezávislým rizikovým faktorem rakoviny jako jiných faktorů, některé rakoviny, jako je ledvina, endometrium a rakovina vaječníků, souvisejí s obezitou. Výsledky ukazují, že poměrně vysoké procento 355 respondentů má ideální váhu vzhledem k jejich výšce - 85,1%. Více než třetina žáků odpověděla, že denně konzumují čerstvé ovoce, ale většina z nich konzumuje čerstvou zeleninu pouze 1-3krát týdně ... Zvyšování spotřeby ovoce a zeleniny je důležitým zdravotním chováním. Rodičovský vliv na spotřebu ovoce a zeleniny pro děti je špatně pochopen. Děti dodržují zásady zdravé výživy jen příležitostně. Pokud jde o potravinovou alergii, 13,5% dětí hlásilo výskyt alergií, nejčastější alergie na mléko a ořechy.