DRÁPALA, Daniel. Portáši. Historie a tradice (The Portáš Corps. History and Tradition). 1st ed. Brno: Masarykova univerzita, 2017, 200 pp. Etnologické studie, sv. 21. ISBN 978-80-210-8831-3.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Portáši. Historie a tradice
Name (in English) The Portáš Corps. History and Tradition
Authors DRÁPALA, Daniel.
Edition 1. vyd. Brno, 200 pp. Etnologické studie, sv. 21, 2017.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study 50404 Antropology, ethnology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
ISBN 978-80-210-8831-3
Keywords (in Czech) portáši; policejní funkce; Morava a Slezsko; západní Karpaty; sociální a profesní skupina; reflexe v lidové kultuře; lokální a regionální identita
Keywords in English Portáš Corps; police role; Moravia and Silesia; West Carpathian Region; social and profesion group; reflection in folk culture; local and regional identity
Tags Munipress
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Radka Vyskočilová, učo 2368. Changed: 28/2/2018 15:40.
Abstract
Kniha přibližuje činnost a odkaz sboru zemských portášů působícího na východní Moravě a ve Slezsku v letech 1638–1830. Autor se vedle historie sboru, okolností jeho zřízení i dalších dílčích tematických oblastí činnosti zaměřuje na sociální aspekty (socioekonomická příslušnost členů, zemská služba, nástroje sociálního zabezpečení), vazby na lidové prostředí (oděv, slovesnost ad.) a místa s portáši spojovaná. Přestože aktivní služba portášů byla ukončena rokem 1830, lze i v následujících letech identifikovat přežívání portášských motivů v lokální a regionální slovesné tradici i vliv na formování některých prvků lokální a regionální identity. Téma bylo navíc atraktivní i pro renomované umělce, jejichž prostřednictvím se dostávala známost o sboru do širšího povědomí. Cílenému pěstování odkazu zemských portášů se také ve 20. století věnovala skupina mužů z Valašské Bystřice či současný spolek Valašský sbor portášský. Všechna tato témata jsou v tištěné monografii rozpracována a doplněna o bohatý obrazový materiál a mapové přílohy.
Abstract (in English)
Moravia and Silesia between 1638 and 1830. In addition to the history of the portáš corps, the circumstances of its establishment and other sub-themes, the author focuses on social aspects (socio-economic affiliation, social security instruments), links to the human environment (clothing, verb). Although the active portal service was terminated in 1830, the survival the portáš corps in local and regional verbal traditions and the influence on the formation of some elements of local and regional identity can be identified in subsequent years. The theme was also attractive for renowned artists, through which it became known for the choir to a wider awareness. In addition, a group of men from Valašská Bystřice and the current Wallachian Portáš Corps were devoted to the targeted cultivation of the land portals. All these topics are elaborated in the printed monograph and supplemented with rich visual material and map attachments.
PrintDisplayed: 25/4/2024 09:53