JASTRZEMBSKÁ, Zdeňka. Spor o vivisekce a české ženy na přelomu 19. a 20. století (The Controversy over Vivisection and Czech Women at the Turn of the 20th Century). Teorie vědy. Praha: Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti, 2017, vol. 39, No 2, p. 187-205. ISSN 1210-0250.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Spor o vivisekce a české ženy na přelomu 19. a 20. století
Name (in English) The Controversy over Vivisection and Czech Women at the Turn of the 20th Century
Authors JASTRZEMBSKÁ, Zdeňka (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Teorie vědy, Praha, Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti, 2017, 1210-0250.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60301 Philosophy, History and Philosophy of science and technology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/17:00100925
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) experiment v medicíně; spor o vivisekce v Anglii a českých zemích; ženské hnutí; F. P. Cobbeová; P. Moudrá; E. Vozábová
Keywords in English experiment in medical science; controversy over vivisection in England and Czech Lands; women’s movement; F. P. Cobbe; P. Moudrá; E. Vozábová
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Marie Skřivanová, učo 262124. Changed: 17/5/2018 14:04.
Abstract
Článek se věnuje srovnání podoby a vývoje sporu o vivisekce v Anglii a českých zemích, s důrazem na propojení protivivisekčního a ženského hnutí. První část textu na pozadí rozvoje medicíny popisuje okolnosti vzniku sporu a cestu, která vedla k přijetí první legislativy regulující experimenty se zvířaty. Druhá část představuje postoj F. P. Cobbeové, která je nejvýraznější ženskou postavu v tomto sporu. Třetí část mapuje situaci v českých zemích a nabízí důvody, které vysvětlují, proč se u nás v dané době organizované protivivisekční hnutí nezformovalo. Autorka tvrdí, že klíčovou roli sehrálo pozitivní vnímání vědců, které pramenilo z jejich zapojení do procesu národního obrození. V poslední části textu jsou pak představeny názory na vivisekci dvou postav českého ženského hnutí na počátku 20. století, P. Moudré a E. Vozábové. Autorka ukazuje, že v dané době argumenty, které líčily experiment v medicíně jako nepotřebnou a neužitečnou metodu bádání, již nemohly být přesvědčivé.
Abstract (in English)
The paper presents a comparison of the character and development of the discussion on the use of animals for scientific purposes in England and the Czech Lands, with the emphasis on the connection between the anti-vivisection and women's movements. Against the background of the development of medical science, the first part describes the circumstances of the rise of the controversy and the path that led to the adoption of the first law regulating animal experiments. The second part presents the attitude of F. P. Cobbe, who was the most influential female figure in the debate. The third part maps the situation in the Czech Lands and suggests reasons as to why an organized anti-vivisection movement had not formed there. The author claims that the key role was played by the favorable perception of scientists due to their involvement in the process of National Revival. The last part presents the views on vivisection of two figures of Czech women's movement at the beginning of 20th century – P. Moudrá and E. Vozábová. The author shows that the arguments that depicted the experiment in medical science as an unnecessary and useless method of research could no longer be convincing at the time.
Links
GA17-06697S, research and development projectName: Ženy v české filozofii a vědě
Investor: Czech Science Foundation
PrintDisplayed: 27/7/2024 14:37