DREXLEROVÁ, Anna. Kluků je škoda, holky na to nemají : genderové aspekty v hodnocení nejslabších žáků třídy (Boys are unfortunate, girls do not have what it takes : Gender aspects in the assessment of students with low academic achievement). Studia Paedagogica. Brno: Masarykova univerzita, 2018, roč. 23, No 1, p. 9-28. ISSN 1803-7437. Available from: https://dx.doi.org/10.5817/SP2018-1-2.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Kluků je škoda, holky na to nemají : genderové aspekty v hodnocení nejslabších žáků třídy
Name (in English) Boys are unfortunate, girls do not have what it takes : Gender aspects in the assessment of students with low academic achievement
Authors DREXLEROVÁ, Anna (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Studia Paedagogica, Brno, Masarykova univerzita, 2018, 1803-7437.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/18:00102699
Organization unit Faculty of Arts
Doi http://dx.doi.org/10.5817/SP2018-1-2
Keywords (in Czech) prospěch; hodnoticí úsudek učitele; gender; výuková komunikace; diferencované jednání učitele
Keywords in English achievement; teacher evaluation; gender; classroom communication; differential teacher behavior
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Igor Hlaváč, učo 342491. Changed: 11/4/2019 12:57.
Abstract
Předložená studie se zabývá prospěchově nejslabšími žáky třídy a mírou jejich participace na výukové komunikaci. Jejím cílem je z jistit, jak učitelka vnímá a hodnotí tyto žáky a zda její hodnocení koresponduje se zapojením žáků do komunikace. K odhalení hodnoticího úsudku byla využita metoda opakovaných polostrukturovaných rozhovorů s učitelkou druhého stupně základní školy. Podoba a frekvence interakcí mezi učitelkou a žáky byla z jišťována strukturovaným pozorováním vyučovacích hodin. Hlavním výsledkem případové studie je z jištění, že učitelka jednak vnímá skupinu s nejslabším prospěchem genderově diferencovaně a jednak se tito žáci diferencovaným z působem projevují v komunikaci. Chlapci jsou ve výuce aktivní a učitelkou jsou označováni jako zvláštní, ve vleku obtížných rodinných situací, které zapříčiňují jejich slabý školní výkon. Naopak dívky jsou komunikačně pasivnější a zároveň jsou učitelkou vnímány jako tiché a hodné, ale bez akademických schopností a bez potenciálu ke zlepšení.
Abstract (in English)
The present study focuses on students with low academic achievement and the extent of their participation in classroom communication. The aim of this study was to determine how such students were perceived and assessed by their teacher and whether the teacher’s evaluation corresponded with their participation. Repeated semi-structured interviews with a lower secondary school teacher were used to establish how she evaluated her students. The nature and frequency of the interactions between the teacher and the students were examined by structured observations of lessons. The main result of this case study is that the teacher perceived students with low academic achievement differently based on gender. It transpired that she evaluated their participation in communication based on their gender as well. The teacher explained the low achievement of communicative boys based on their difficult family situations and considered them to be distinct. In contrast, the teacher perceived less communicative girls to be quiet and obedient and understood them as possessing no academic skills or potential to improve.
Links
MUNI/A/1028/2017, interní kód MUName: Od formálního vzdělávání k informálnímu učení: výzkum procesů učení
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 12/7/2024 04:56