Detailed Information on Publication Record
2018
Over the Sea: Real and Fictitious Land in Ancient Narratives
PETROVIĆOVÁ, KatarinaBasic information
Original name
Over the Sea: Real and Fictitious Land in Ancient Narratives
Name in Czech
Přes moře: skutečná a fiktivní krajina v antickém vyprávění
Authors
PETROVIĆOVÁ, Katarina (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)
Edition
21st Annual Mediterranean Studies Association International Congress; Sant' Anna Institute; Sorrento, Italy; May 30 - June 2, 2018, 2018
Other information
Language
English
Type of outcome
Prezentace na konferencích
Field of Study
60206 Specific literatures
Country of publisher
Italy
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
RIV identification code
RIV/00216224:14210/18:00103056
Organization unit
Faculty of Arts
Keywords (in Czech)
antické narativy; literární krajina; topos cesty; epos; dialog; román
Keywords in English
ancient narratives; literary land; journey as a literary topic; epic; dialogue; novel
Tags
Tags
International impact, Reviewed
Změněno: 21/2/2019 16:05, Mgr. Marie Skřivanová
V originále
There is no doubt that ancient culture represents the basis of the European literary tradition. Even Homer's epic poems which were regarded the first and the most significant literary product already in the antiquity, reflect the extraordinary importance of overcoming boundaries, discovering the new, and, conversely, returning back to “one's own”. The image of the real world so predominant in the earliest ancient genres of epic poetry and historiography gradually evolved into the literary, fictitious worlds metaphorically depicting the acquiring of knowledge and experience. The aim of the paper is to demonstrate the extent to which the real geography may overlap with a fictitious land, thus creating a unique complex of alienation, loss, wilful pursuit, and, eventually, finding. The ancient novel (especially those by Apuleius and Petronius but also Greek novels) as well as other genres popular in the time of the Second Sophistic (Menippean satire and sophistic discourse), including the later allegorical phantasies inspired by these, may be seen as the representations of the abovementioned tendency.
In Czech
Antická literatura stojí na počátku evropské literární tradice. Už její počátek, který sama antika současně vnímala jako první a současně nejvýznamnější literární produkt, Homérovy eposy, reflektuje mimořádnou důležitost překonávání hranic a objevování nového, a naopak návratů zpět ke „svému“. Obraz reálného světa, který v nejstarších antických žánrech, eposu a historiografii, převládá, se postupně proměňuje ve svět literární, fiktivní, metaforicky zobrazující nabývání poznání a zkušeností. Cílem příspěvku je ukázat, do jaké míry může reálná geografie prolnout s fiktivní krajinou a vytvořit jedinečný celek odcizení a ztráty, cíleného hledání a nacházení. Jako reprezentativní žánr přitom vnímám antický román (zejména Apuleiův a Petroniův, ale i řecké romány) a další žánry oblíbené v období druhé sofistiky (menippská satira a sofistická řeč) a jím inspirované pozdní alegorické fantazie. Stranou pozornosti ovšem nemůže zůstat ani filozofický dialog a na něj navazující žánry.
Links
MUNI/A/0916/2017, interní kód MU |
|