J 2018

Ochranné faktory kognitivního deficitu u roztroušené sklerózy

STRÁDALOVÁ, Petra, Pavel ŠTOURAČ and Eva KRÁLÍČKOVÁ NEKVAPILOVÁ

Basic information

Original name

Ochranné faktory kognitivního deficitu u roztroušené sklerózy

Name (in English)

Protective factors for cognitive impairment in multiple sclerosis

Authors

STRÁDALOVÁ, Petra (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Pavel ŠTOURAČ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Eva KRÁLÍČKOVÁ NEKVAPILOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie, Praha, Česká lékařská společnost J.E. Purkyně, 2018, 1210-7859

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

30103 Neurosciences

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Impact factor

Impact factor: 0.355

RIV identification code

RIV/00216224:14110/18:00103551

Organization unit

Faculty of Medicine

UT WoS

000429303400003

Keywords (in Czech)

roztroušená skleróza;kognice;kognitivní rezerva;neuropsychologie

Keywords in English

multiple sclerosis;cognition;cognitive reserve;neuropsychology

Tags

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 21/2/2019 08:44, Soňa Böhmová

Abstract

V originále

Roztroušená skleróza je často doprovázena rozvojem kognitivního deficitu, který se může projevit ve všech stadiích a formách onemocnění. Vzhledem k výrazně negativnímu dopadu oslabené kognice na celkovou kvalitu života pacientů je otázkou, které faktory pomáhají zachovat kognitivní výkonnost. Přehledový článek se zaměřuje na protektivní roli mozkové a zejména kognitivní rezervy, která se tvoří intelektuálním obohacováním během života. Uvádíme dosavadní zjištění ohledně role verbální inteligence, vzdělání, povolání či věnování se kognitivně stimulujícím volnočasovým aktivitám, které mohou přispívat k lepší neuropsychologické prognóze. Studie poukazují na skutečnost, že nejenom vrozené faktory a premorbidní chování pacientů, ale i aktivní zapojování do kognitivně stimulujících aktivit pomáhá snižovat negativní dopad onemocnění na kognitivní status. Limity dosavadních studií a další směřování výzkumu jsou zvažovány.

In English

Multiple sclerosis is often accompanied by cognitive deficits that occur in all stages and subtypes of the disease. Given the significantly negative impact of cognitive impairment on the over all quality of life of patients, we need to ask which factors help maintain cognitive function. The cur rent review addresses the protective role of the brain reserve and, in particular, the cognitive reserve built by lifetime intellectual enrichment. We summarize recent findings based on these factors, such as verbal intelligence, education, occupation attainment or participation in cognitively stimulating leisure activities that may contribute to a better neuropsychological prognosis. The studies show that not only hereditary factors and premorbid behavior but even ongoing participation in cognitively stimulating activities may attenuate the negative effects of the disease on cognitive status. Limitations of the cur rent research and its future directions are discussed.