Detailed Information on Publication Record
2017
Diagnostické a prognostické biomarkery u akutního koronárního syndromu
KUBENA, Petr, Jindřich ŠPINAR, Milan DASTYCH, Petr LOKAJ, Jiří PAŘENICA et. al.Basic information
Original name
Diagnostické a prognostické biomarkery u akutního koronárního syndromu
Name (in English)
Diagnostic and prognostic biomarkers in acute coronary syndrome
Authors
KUBENA, Petr (203 Czech Republic, belonging to the institution), Jindřich ŠPINAR (203 Czech Republic, belonging to the institution), Milan DASTYCH (203 Czech Republic, belonging to the institution), Petr LOKAJ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Jiří PAŘENICA (203 Czech Republic, belonging to the institution)
Edition
Vnitřní lékařství, Brno, Facta Medica, 2017, 0042-773X
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
30201 Cardiac and Cardiovascular systems
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
RIV identification code
RIV/00216224:14110/17:00103661
Organization unit
Faculty of Medicine
Keywords in English
Acute coronary syndrome; Biomarkers
Tags
International impact, Reviewed
Změněno: 2/5/2019 13:54, Soňa Böhmová
V originále
Akutní infarkt myokardu (IM) je celosvětově významnou příčinou mortality a morbidity. Včasná diagnostika tohoto onemocnění pomůže pacienty úspěšné léčit. Diagnostice a rizikové stratifikaci pomocí laboratorních cirkulujících biomarkerů se věnuje velká pozornost a byla publikována řada vědeckých prací. Cílem tohoto článku je podat ucelený přehled o těch nejzajímavějších a v současné době nejvíce zkoumaných biomarkerech u IM. Zatímco v diagnostice IM má zásadní místo troponin (především vysoce senzitivní metody) před MB-frakcí kreatinkinázy a myoglobinem, řada dalších markerů prokázala souvislost se zvýšeným výskytem následného úmrtí, reinfarktů a rozvoje srdečního selhání. Mezi ty nejdůležitější markery patří natriuretické peptidy, C-reaktivní protein, protein vážící se na mastné kyseliny srdečního typu (H fatty acid binding protein – H-FABP), s těhotenstvím asociovaný protein A (pregnancy associated plasma protein A – PAPP-A), CD146, cystatin C, NGAL, kopeptin, MR-proadrenomedulin a růstový diferenciační faktor 15. Pro jejich využití v klinické praxi je nutné provést prospektivní randomizované studie, které by prokázaly jejich přínos při vedení léčby pacientů s IM.
In English
Acute myocardial infarction (AMI) is an important cause of mortality and morbidity worldwide. Early diagnostics of this disease helps in the appropriate treatment of patients. Great attention is paid to the diagnostic and risk stratification of patients according to circulating biomarkers. There are a lot of scientific publications describing this topic. The aim of this article is to provide a comprehensive overview of the most important and most examined biomarkers in acute coronary syndrome. Meanwhile troponin takes a fundamental place for AMI diagnostic (mostly the high-sensitive methods) in preference to MB-fraction of creatine kinase and myoglobin. The connection to a higher sudden death risk, reinfarcts and heart failure occurring was also proved by many other biomarkers. The most important of them are the natriuretic peptides, the C-reactive protein, the heart fatty acid binding protein, the pregnancy-associated plasma protein-A, CD146, cystatin C, NGAL, copeptin, MR-proadrenomedullin, and the growth differentiation factor-15. More prospective randomized studies are needed for the further use of these other biomarkers in clinical practice.