SVOBODOVÁ, Hana, Eduard HOFMANN, Radek DURNA, Darina MÍSAŘOVÁ and Tereza ČEŠKOVÁ. Bezpečnost jako bariéra terénní výuky zeměpisu na základní škole (Safety as a barrier to geography outdoor education at elementary school). In 8. medzinárodné geografické kolokvium. 2018. ISBN 978-80-8152-646-6.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Bezpečnost jako bariéra terénní výuky zeměpisu na základní škole
Name (in English) Safety as a barrier to geography outdoor education at elementary school
Authors SVOBODOVÁ, Hana (203 Czech Republic, belonging to the institution), Eduard HOFMANN (203 Czech Republic, belonging to the institution), Radek DURNA (203 Czech Republic, belonging to the institution), Darina MÍSAŘOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Tereza ČEŠKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition 8. medzinárodné geografické kolokvium, 2018.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Conference abstract
Field of Study 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Country of publisher Slovakia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14410/18:00104265
Organization unit Faculty of Education
ISBN 978-80-8152-646-6
Keywords (in Czech) terénní výuka; zdravotní podmínky; bezpečnostní podmínky; základní škola
Keywords in English outdoor education; health conditions; safety conditions; elementary school
Changed by Changed by: RNDr. Hana Svobodová, Ph.D., učo 67632. Changed: 25/3/2019 10:38.
Abstract
Terénní výuka je výuková forma, která je už dlouhá léta považována za velmi silnou výukovou strategii pro chápání dnešního světa (Oost, De Vries, & Van der Schee, 2011). Je specifická pro řadu přírodovědných i společenskovědních disciplín, ve větší míře pak pro geografické či biologické vzdělávání. Při uskutečňování výuky v terénu však na sebe bere učitel velkou zodpovědnost, jelikož bezpečnostní rizika této formy vyučování jsou mnohem větší než při klasickém vyučování v prostředí třídy. Kromě řady specifických právních předpisů je dále dle Hofmanna a kol. (2009) nezbytné dodržovat přísná bezpečnostní kritéria stanovená ve vnitřních předpisech školy. Těmito vnitřními předpisy mohou být nejrůznější směrnice nebo pokyny ředitele školy k realizaci výuky v terénu nebo ve škole v přírodě. Je to jeden z důvodů, proč se učitelé mnohdy brání provádět vyučování mimo školu. Terénní výuka je však požadavek na vzdělání uvedený v Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání a neodmyslitelnou součástí výuky přírodovědných předmětů, proto je třeba, aby byla do výuky na školách přes uvedená rizika zaváděna. Cílem příspěvku je představit bariéry realizace terénní výuky z pohledu učitelů zeměpisu základních škol. Výzkumný vzorek šetření činil 19 učitelů základních škol, se kterými byl v rámci projektu GAČR 16-00695S Terénní výuka jako silná výuková strategie řešeného v letech 2016–2018 veden semistrukturovaný rozhovor na širší téma realizace terénní výuky. Oblast bezpečnosti byla identifikována jako jedna z největších bariér realizace terénní výuky. Zároveň jsou představeny výsledky testu se studenty učitelství zeměpisu pro základní školy, u nichž bylo pomocí pre-testu a post-testu zjišťováno, jaké mají povědomí o zdravotních a bezpečnostních podmínkách realizace terénní výuky. Výsledky rozhovorů s učiteli a testování žáků jsou dílčími kroky k vytvoření uceleného systému terénní výuky pro základní školy, a to jak z hlediska formálního, tak procesuálního.
Abstract (in English)
The aim of the paper is to introduce barriers to the implementation of outdoor education from the perspective of elementary school geography teachers.
Links
MUNI/A/1190/2017, interní kód MUName: Uplatňování mezipředmětové spolupráce v terénní výuce (Acronym: UTer)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 2/10/2024 09:58