J 2019

Use-wear and ballistic analyses of arrowheads from the burial ground of the Nitra culture in Ludanice - Mýtna Nová Ves

KAŇÁKOVÁ HLADÍKOVÁ, Ludmila, Jozef BÁTORA and Vojtěch NOSEK

Basic information

Original name

Use-wear and ballistic analyses of arrowheads from the burial ground of the Nitra culture in Ludanice - Mýtna Nová Ves

Name in Czech

Traseologická a balistická analýza projektilů z pohřebiště Ludanice - Mýtna Nová Ves

Authors

KAŇÁKOVÁ HLADÍKOVÁ, Ludmila (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Jozef BÁTORA (703 Slovakia, belonging to the institution) and Vojtěch NOSEK (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Journal of Archaeological Science: Reports, Elsevier Ltd. 2019, 2352-409X

Other information

Language

English

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

60102 Archaeology

Country of publisher

Netherlands

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14210/19:00107186

Organization unit

Faculty of Arts

UT WoS

000462119900003

Keywords (in Czech)

starší doba bronzová; střední Evropa; projektily; válečnictví; traseologie; balistika

Keywords in English

Early Bronze Age; Central Europe; Projectile points; Warfare; Use wear; Ballistics

Tags

International impact, Reviewed

Abstract

V originále

The burial ground in Ludanice - Mýtna Nová Ves (Slovakia) comprises a total of 477 graves of the Nitra Culture, a derivate of the Epi-Corded complex in Central Europe. This archaeological culture is placed chronologically between the Late Eneolithic, represented by Corded Ware Culture and Bell Beaker Culture, and the developed Early Bronze Age, characterised by a rapid spatial expansion of Únětice Culture. This period on the threshold of the Bronze Age was crucial for transition from an unstratified society with a defined warrior status to an early stratified society. The warrior elite had an important role in formative social processes of the Bronze Age. This period is characterized by significant peak of lithic projectile point appearance, which ballistic and functional analysis we present to prove their practical warrior function.

In Czech

Pohřebiště Mýtná Nová Ves – Ludanice (Slovensko) čítá celkem 606 hrobů datovaných do starší doby bronzové. Většina hrobů (477 hrobů) patří k projevu nitranské kultury, derivátu epišňůrového komplexu ve střední Evropě. Tato archeologická kultura stojí chronologicky mezi pozdním eneolitem s kulturami se šňůrovou keramikou a se zvoncovitými poháry a mezi rozvinutou starší dobou bronzovou s velkým územním rozvojem únětické kultury. Archeologický projev nazývaný nitranská kultura je zřejmě zcela klíčový pro pochopení přechodu nestratifikované společnosti s definovaným statutem bojovníků k raně stratifikované společnosti. Bojovnická elita hraje významnou roli ve formativních společenských procesech doby bronzové. Je signifikantní, že právě v archeologických kulturách předcházejících rozvoji plné starší doby bronzové nacházíme charakteristické doklady lukostřelectví spojované s bohatšími hroby a další, specificky mužskou výbavou.

Links

GA17-11425S, research and development project
Name: Role lukostřelce v procesech vertikální stratifikace středoevropských společností na prahu doby bronzové. Traseologie, balistika, operační řetězce.
Investor: Czech Science Foundation