Informační systém MU
KOLAŘÍKOVÁ, Veronika. Sociologie vědění jako cesta k promýšlení sociálních praktik. Sociální pedagogika. Zlín: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2018, roč. 6, č. 1, s. 11-27. ISSN 1805-8825. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.7441/soced.2018.06.01.01.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Sociologie vědění jako cesta k promýšlení sociálních praktik
Název česky Sociologie vědění jako cesta k promýšlení sociálních praktik
Název anglicky Sociology of knowledge as a way to reflect on social practices
Autoři KOLAŘÍKOVÁ, Veronika (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Sociální pedagogika, Zlín, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2018, 1805-8825.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50401 Sociology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14410/18:00104434
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.7441/soced.2018.06.01.01
Klíčová slova česky sociologie vědění; sociální praktiky; sociální struktury; jednání; vědění; každodenní život; moc
Klíčová slova anglicky sociology of knowledge; social practices; social structures; actions; knowledge; everyday life power
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Dana Nesnídalová, učo 831. Změněno: 5. 4. 2019 09:42.
Anotace
Na konstrukci sociální reality se podílejí každodenní sociální praktiky a v nich ukryté mocenské mechanismy. Skrze svou působnost totiž mohou sociální praktiky ovlivňovat jednání lidí, kteří svým jednáním sociální realitu konstruují. Sociální praktiky jsou přitom svázány s kolektivně sdíleným věděním, které se zapojuje do konstrukce lidmi sdílených představ o světě a sociální realitě. Jsou to pak tyto lidmi osvojené představy o světě, které ovlivňují jejich myšlení i jednání. Snaha porozumět sociálním praktikám jde ruku v ruce se snahou pochopit fenomén vědění. Jako vhodná cesta ke zvažování sociálních praktik se pak nabízí sociologie vědění. Ta se totiž zabývá fenoménem vědění a myšlení lidí v jejich každodenním životě, ve kterém je sociální svět nejen konstruován, ale také stvrzován a udržován. Cílem studie je vytvořit přehledný a ucelující výklad problematiky sociálních praktik a propojit toto téma s optikou sociologií vědění.
Anotace anglicky
Everyday social practices and mechanisms of power hidden in them are involved in the process of construction of social reality. Through their effect, social practices can influence the behavior of people who construct a social reality by their actions. Social practices are tied to the knowledge that is collectively shared in a society and time and that isinvolved in the construction of people sharing ideas about the world and social reality. These people's beliefs about the world then influence their thinking and behavior. Therefore, the aim to understand social practices goes hand in hand with an effort to understand the phenomenon of knowledge. The sociology of knowledge offers a suitable way to consider the social practices. It deals with the phenomenon of people’s knowing and thinking in their everyday life, in which the social world is not only constructed, but also confirmed and maintained. The aim of the study is to create a clear and comprehensive explanation of social practice and to link this issue with the optics of sociology of knowledge.
Návaznosti
MUNI/A/1042/2017, interní kód MUNázev: Sociálně pedagogický aspekt ve výzkumu (Akronym: VyZsocpeD)
Investor: Masarykova univerzita, Sociálně pedagogický aspekt ve výzkumu, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
Zobrazeno: 29. 8. 2024 04:24