EN

Základy lékařské chemie a biochemie

TOMANDL, Josef, Jiří DOSTÁL, Hana PAULOVÁ a Eva TÁBORSKÁ. Základy lékařské chemie a biochemie. 3. dotisk 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2018. 212 s. ISBN 978-80-210-6973-2.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Základy lékařské chemie a biochemie
Název česky Základy lékařské chemie a biochemie
Autoři TOMANDL, Josef, Jiří DOSTÁL, Hana PAULOVÁ a Eva TÁBORSKÁ.
Vydání 3. dotisk 1. vyd. Brno, 212 s. 2018.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Učebnice
Obor 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
ISBN 978-80-210-6973-2
Štítky Munipress
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Radka Vyskočilová, učo 2368. Změněno: 4. 12. 2018 10:55.
Anotace
Učební text shrnuje vybrané poznatky ze základů chemie a biochemie a je určený pro jednosemestrový kurz. Výběr a výklad předkládaných témat je koncipován s ohledem na základní procesy a přeměny sloučenin probíhající v lidském organismu. Znalost uváděných faktů a zákonitostí je nezbytným předpokladem pro porozumění metabolickým procesům na buněčné a meziorgánové úrovni, které budou náplní předmětu Biochemie v oborech Všeobecné lékařství, Zubní lékařství, Výživa člověka a Zdravotní laborant. Znalost faktů je rovněž důležitá z hlediska pochopení mnohých dějů a zákonitostí v navazujících předmětech, jako je fyziologie a patofyziologie člověka, farmakologie, klinická biochemie a další. Učební text je doporučen jako výchozí zdroj informací pro samostudium a pro rychlé oživení poznatků, které souvisejí s řadou dějů probíhajících na molekulární úrovni v lidském těle.
Anotace anglicky
The text has been created and designed for one-semester English program of General medicine and Dentistry studies in the Faculty of Medicine, Masaryk University, Brno. The selection of topics emphasizes the biochemical processes and the metabolic conversions of compounds occurring in the human body. The text describes the most important biomolecules in the human tissues (saccharides, lipids, amino acids, proteins, nucleic acids), however, it also comprises essential facts from general chemistry (energy, equilibrium, kinetics, acids and bases, redox reactions, solutions, etc.), summarizes biologically important elements (macroelements, microelements), and treats main groups of organic compounds (alcohols, aldehydes, amines, carboxylic acids, heterocycles, etc.). Some special topics are also included like colloidal solutions, dispersions, osmotic pressure, Latin nomenclature, steroids, terpenes, glycoproteins, vitamins, selected toxic substances.
VytisknoutZobrazeno: 20. 4. 2019 15:00

Další aplikace