Edition
„Rozmanitost jazyků, kultur a pohledů“ Česká romanistika v evropském kontextu - XIX. mezinárodní setkání romanistů, 2018
V originále
O volume de contos intitulado Histórias Castelhanas (1955) pertence ao melhor que Domingos Monteiro (1903-1980) escreveu. Trata-se de contos situados em Castela, povoados nao só de figuras verosímeis e magistralmente retratadas do povo castelhano, mas também de vozes de poetas e escritores espanhóis. Na presente comunicacao, portanto, pretende-se refletir sobre o conto “As Terras de Alvargonzález”, criado a partir do poema homónimo de Antonio Machado, frisando a sua vertente insólita (símbolos naturais, motivo do sonho profético, motivo da maldicao, motivo do espetro).
In Czech
Povídková sbírka Histórias Castelhanas (Kastilské příběhy, 1955) patří k tomu nejlepšímu, co Domingos Monteiro napsal. Všechny povídky jsou zasazeny do Kastilie a kromě věrohodných postav jsou “obydleny” hlasy význačných španělských básníků a spisovatelů. Příspěvek se soustředí na povídku “As Terras de Alvargonzález” (Země Alvara Gonzáleze), napsanou podle stejnojmenné básně Antonia Machada, a nabízí rozbor nadpřirozených prvků v ní obsažených (symbolizace a personifikace přírodních motivů, motiv prokletí, motiv věšteckého snu, motiv přízraku).
In English
The collection of short-stories Histórias Castelhanas (1955) belongs to the best of Domingos Monteiro (1903-1980). All stories are situated in Castile (Spain) and, regarding this regional aspect, are peopled not only by well depicted characters, but also by voices of well-known Spanish poets and writers. The aim of this paper is to analyse the short-story “As Terras de Alvargonzález”, based on the homonymous poem by Antonio Machado, focusing on weird motifs such as symbolic nature elements and the presence of a ghost.