BULANDROVÁ, Amálie. The Fleury Playbook : liturgical drama and its production in Saint-Benoît-sur-Loire. Theatralia. Masarykova univerzita, 2018, vol. 21, No 1, p. 133-149. ISSN 1803-845X. Available from: https://dx.doi.org/10.5817/TY2018-1-7.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name The Fleury Playbook : liturgical drama and its production in Saint-Benoît-sur-Loire
Authors BULANDROVÁ, Amálie (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Theatralia, Masarykova univerzita, 2018, 1803-845X.
Other information
Original language English
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60403 Performing arts studies
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/18:00105710
Organization unit Faculty of Arts
Doi http://dx.doi.org/10.5817/TY2018-1-7
Keywords (in Czech) liturgické divadlo; liturgie; Fleury Playbook; Saint-Benoît-sur-Loire; Opatství Fleury; poutnictví; rituální prostor; scénografie
Keywords in English liturgical theatre; liturgy; Fleury Plabook; Saint-Benoît-sur-Loire; Fleury Abbey; pilgrimage; ritual space; stage design; scenography
Tags rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Zuzana Matulíková, učo 405304. Changed: 7/4/2019 15:33.
Abstract
Present study comprises the function of visual elements of medieval sacred buildings in liturgical theatre productions. In the first part, the author defines the theatrical genre, outlining its connection to liturgy proper which itself has a striking theatrical quality. Based on a number of period texts, the author proves the tendencies to consider liturgy a kind of theatrical performance existed as early as the 9th century. As a consequence, the interiors of sacred buildings are considered stage designs for performances of liturgical theatre, and analysed as such, e. g. Benedictine abbey St. Fleury (France), the library of which hosts a manuscript of ten liturgical plays from 12th century, so-called Fleury Playbook. The plausible staging of these plays in the monastic church of St. Benedict is yet another reason to regard the church as a scenographic environment, as is argued in detail in the second part of the paper.
Abstract (in Czech)
Předkládaná studie se zabývá funkcí vizuálních elementů uvnitř sakrálních středověkých budov během konání liturgického divadla. V první části autorka vymezuje druh této veřejné události, upozorňuje na jeho těsnou provázanost se samotnou liturgií a na její divadelní rozměr. Činí tak prostřednictvím různých historických textů, jež dokazují, že tendence přemýšlet o liturgii jako o performanci svého druhu existují již od 9. století. V návaznosti na tuto myšlenku pak pojímá interiéry sakrálních budov jako scénografická řešení liturgického divadla, tj. místa jeho konání. Příkladem je benediktinské opatství ve Fleury, v jehož klášterní knihovně byla nalezena sbírka deseti liturgických her z 12. století (tzv. Fleury Playbook). Zvážíme-li dobové inscenování těchto her v místním kostele Svatého Benedikta, je nasnadě jej v tomto kontextu chápat právě jako scénografické prostředí. Uvedený příklad proto tvoří jádro této studie a detailněji je rozebrán v její druhé části.
Links
MUNI/A/1098/2017, interní kód MUName: Metodologické problémy výzkumu divadelní kultury (Acronym: MEDDIV)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 21/8/2024 00:13