TONEV, Petr. (Ne-)stabilita funkčních regionů: regiony dojížďky v ČR v letech 1991-2011. In 17. kongres Slovenskej geografickej spoločnosti a 24. sjezd České geografické společnosti “Geografia na vzostupe?”. ISBN 978-80-223-4576-7. 2018.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název (Ne-)stabilita funkčních regionů: regiony dojížďky v ČR v letech 1991-2011
Název anglicky (In-)stability of functional regions: regions of commuting in the Czech Republic in 1991-2011
Autoři TONEV, Petr (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 17. kongres Slovenskej geografickej spoločnosti a 24. sjezd České geografické společnosti “Geografia na vzostupe?” 2018.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 50702 Urban studies
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14560/18:00101649
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
ISBN 978-80-223-4576-7
Klíčová slova česky funkční regiony; dojížďka za prací (pracovní regiony); Česká republika
Klíčová slova anglicky functional regions; travel-to-work flows (areas); Czech Republic
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnila: Mgr. Daniela Marcollová, učo 111148. Změněno: 1. 4. 2019 12:41.
Anotace
Funkční regiony jsou regiony vymezené na základě horizontálních vazeb, toků nebo interakcí, přičemž jsou standardně využívány sofistikované iterační algoritmy. Jde o jednotky, které jsou svojí povahou vhodné a využívané pro řadu účelů, ať už jde o různé analýzy, aplikaci některých politik atd. Intenzita a směr vazeb se však v závislosti na různých faktorech v čase mění a může tak docházet k vzniku nebo zániku regionů či ke změnám průběhu jejich hranic, které i v jednom časovém horizontu mohou být v určitých oblastech nejednoznačné (prostorová neurčitost dílčích územních jednotek). Příspěvek se zaměřuje na vymezení funkčních regionů (použita je varianta metody CURDS) na základě dat o dojížďce ve třech časových horizontech, respektive komparaci výsledků a hodnocení změn, ke kterým v letech 1991- 2011 došlo. Přes poměrně zřetelný trend poklesu počtu funkčních regionů v čase (pozorovaný i v dalších vyspělých západních zemích, které mají k dispozici delší časovou řadu regionálních systémů vymezených konzistentní metodikou), nelze hodnotit změny jako zásadní či převratné, vzhledem k rozsahu a intenzitě celospolečenských změn odehrávajících se ve sledovaném období na území ČR.
Anotace anglicky
Functional regions are regions defined on the basis of horizontal links, flows or interactions, using sophisticated iterative algorithms as standard. These are units that are by nature suitable and used for a variety of purposes, be it different analyzes, application of certain policies, etc. Depending on the various factors, the intensity and direction of the links change over time and may result in the formation or extinction of regions or changes in the course of their boundaries, which may be ambiguous in certain areas in certain areas (spatial uncertainty of sub-territorial units). The paper focuses on the definition of functional regions (a variant of the CURDS method is used) based on commuting data in three time horizons, or a comparison of results and evaluation of changes that occurred in 1991- 2011. Despite the relatively clear downward trend in the number of functional regions (also observed in other developed Western countries, which have a longer time series of regional systems defined by a consistent methodology), changes cannot be assessed as fundamental or revolutionary, given the scale and intensity of social changes taking place in the monitored period in the Czech Republic.
Návaznosti
GA16-13502S, projekt VaVNázev: Prostorová neurčitost a fuzzy regionální systémy: identifikace, analýza a implikace pulsujících funkčních regionů
Investor: Grantová agentura ČR, Prostorová neurčitost a fuzzy regionální systémy: identifikace, analýza a implikace pulsujících funkčních regionů
VytisknoutZobrazeno: 20. 4. 2024 04:32