ŠTĚPÁNEK, Daniel. Svoboda plane v každém z nás. K Hejdánkově interpretaci palachovské symboliky (Freedom flames in each of us. Towards Hejdáneks interpretation of Jan Palachs symbolism). In Sebevražda. 2018.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Svoboda plane v každém z nás. K Hejdánkově interpretaci palachovské symboliky
Name (in English) Freedom flames in each of us. Towards Hejdáneks interpretation of Jan Palachs symbolism
Authors ŠTĚPÁNEK, Daniel (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Sebevražda, 2018.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 60301 Philosophy, History and Philosophy of science and technology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW Program symposia Sebevražda
RIV identification code RIV/00216224:14210/18:00105972
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) Hejdánek; Palach; Subjektivita; Symbol; Společnost
Keywords in English Hejdánek; Palach; Subjectivity; Symbol; Society
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. et Mgr. Stanislav Hasil, učo 415267. Changed: 23/2/2023 15:13.
Abstract
Interpretace Palachova sebeupálení se různí. V souvislosti s dobovým kontextem, ať už společenským či politickým, a v závislosti na možnosti sebereflexe, interpretace jeho motivů stejně jako výklady odezvy, jakou svým činem vyvolal, jsou nejen odlišné, ale někdy i navzájem si odporující. Jednu z interpretací je možné nalézt i v díle Ladislava Hejdánka. Vzhledem ke specifické podobě, jaká je Hejdánkovu myšlení vlastní (tj. k jeho tematizování nepředmětných vrstev a dimenzí každé myšlenky a každého činu), je i Palachův čin nahlížen specifickou perspektivou. Ta se opírá o Hejdánkův koncept symbolu a role, jakou hraje ve společnosti, její sebeprezentaci a schopnosti jedinců této sebeprezentaci porozumět. Proto Hejdánek spatřuje důležitost Palachova činu v symbolice, která svou společenskou rolí zasáhla zprvu nepřímo, v 80. letech pak přímo do zformování odporu proti manipulaci s prezentací společnosti a společenské sounáležitosti jednotlivců. Tento příspěvek si klade za cíl přiblížit hlavní aspekty Hejdánkovy politicko-filosofické optiky nepředmětného myšlení.
Abstract (in English)
There are many possible interpretations of Jan Palach and his self-incineration. The wide range of these is based on differences between contexts, in which it can be seen as an answer to societal and/or to political circumstances. Even contradictory approaches are included. One of possible interpretations can be found in work of Ladislav Hejdánek. In analyzing his perspective, the specificity of his thinking must be considered - grounding in the so called „non-objectivizing“ approach. This is important, because thanks to it, Palachs self-incineration is seen as symbol, that has deep social impact. Although it is not thought through at first, later it becomes one of reasons, why the social manipulation by leading persons becomes unbearable. Aim of this paper is to present main aspects of Hejdáneks non-objectivizing political-philosophical interpretation.
Links
MUNI/A/0963/2017, interní kód MUName: Cesty k soudobé filozofii
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 5/9/2024 21:27