ŠÍP, Radim. Estetická dimenze v elitářském a demokratickém vzdělávání: Liessmann vs. Dewey (Aesthetic Dimension in Elite and Democratic Education: Liessmann vs. Dewey). In Přednáška pro Společnost pro estetiku a Spolek studentů estetiky Katharsis. 2018.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Estetická dimenze v elitářském a demokratickém vzdělávání: Liessmann vs. Dewey
Name in Czech Estetická dimenze v elitářském a demokratickém vzdělávání: Liessmann vs. Dewey
Name (in English) Aesthetic Dimension in Elite and Democratic Education: Liessmann vs. Dewey
Authors ŠÍP, Radim.
Edition Přednáška pro Společnost pro estetiku a Spolek studentů estetiky Katharsis, 2018.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Requested lectures
Field of Study 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Education
Keywords (in Czech) Dewey; zkušenost; Liessmann; estetická zkušenost
Keywords in English Dewey; experience; Liessmann; aesthetic experience
Changed by Changed by: doc. Mgr. Radim Šíp, Ph.D., učo 8686. Changed: 27/3/2019 12:45.
Abstract
Liessmann se stal středoevropskou celebritou pedagogické filozofie posledních deseti let. Jeho konzervativní přístup k problémům současného vzdělávání v sobě nese specifickou estetickou dimenzi, která je vnitřně spojena s eurocentrismem, neohellénismem a elitářstvím. Analýza estetické formy některých jeho textů a porovnání jeho přístupu k poznání, vzdělání a estetice s přístupem pragmatisticko-sokratickým (Dewey, Shusterman, Nussbaumová) umožňuje ukázat, v čem vězí slabiny jak konzervativního přístupu ke vzdělávání, tak Liessmannova elitářského postoje. Liessmann vyzdvihuje již fixované estetické artefakty (privileguje pohled do historie, tradici a „paradigmatické vzory“), tím konzervuje prostředí tvorby a vyděluje umění ze sféry reálného života. Pragmaticko-sokratický přístup je naopak založen na umění přítomnosti a na přesvědčení, že estetická zkušenost je funkcí života. Tento druhý přístup uvolňuje prostřednictvím hry a sebevyjádření zaběhlé vzorce jednání a vytváří prostor pro ocenění inovací a porozumění diverzitě.
Abstract (in English)
Liessmann has become a Central European celebrity of pedagogical philosophy. His conservative approach to the problems of education carries a specific aesthetic dimension that is intrinsically linked to Eurocentrism, Neohellenism and elitism. The analysis of the aesthetic forms of some of his texts and the comparison of his approach to cognition, education and aesthetics with a pragmatic-socratic approach (Dewey, Shusterman, Nussbaum) allows us to show the weaknesses of both, the conservative approach to education and Liessmann's elitist attitude.
Links
CZ.1.07/1.2.00/14.0084, interní kód MUName: Celonárodní síť pro podporu výchovy k lidským právům a aktivnímu občanství - centrum občanského vzdělávání
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, National network for human rights and active citizenship education - The Centre of civil education, 1.2 Equal opportunities for children and pupils, including those with special educational needs
PrintDisplayed: 27/9/2024 00:44