SHMIDT, Victoria, Karel PANČOCHA and Frank HENSCHEL. The Politics of Disability in Interwar and Socialist Czechoslovakia Segregating in the Name of the Nation. Amsterdam: Amsterdam University Press, 2019, 252 pp. Heritage and Memory Studies 8. ISBN 978-94-6372-001-4. Available from: https://dx.doi.org/10.5117/9789463720014.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name The Politics of Disability in Interwar and Socialist Czechoslovakia Segregating in the Name of the Nation
Name in Czech Politika postižení v meziválečném a socialistickém Československu: Segregace ve prospěch národu
Authors SHMIDT, Victoria (643 Russian Federation, guarantor, belonging to the institution), Karel PANČOCHA (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Frank HENSCHEL (276 Germany).
Edition Amsterdam, 252 pp. Heritage and Memory Studies 8, 2019.
Publisher Amsterdam University Press
Other information
Original language English
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study 60101 History
Country of publisher Netherlands
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14410/19:00107311
Organization unit Faculty of Education
ISBN 978-94-6372-001-4
Doi http://dx.doi.org/10.5117/9789463720014
UT WoS 000515055500011
Keywords (in Czech) postižení; segregace; budování národa; Roma; Československo
Keywords in English disability; segregation; nation-building; Roma; Czechoslovakia
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Dana Nesnídalová, učo 831. Changed: 16/4/2020 13:34.
Abstract
Answering the question concerning what driving forces had led public health, welfare policy and education to operate as agents and structures of segregation is one of the core prerequisites for sustainable desegregation and historical justice. This book reexamines the politics of disability in interwar and socialist Czechoslovakia as embedded into nation building, recruited to legitimize diverse forms of structural violence against people with disabilities and ethnic minorities. The authors trace the intersectionality of ethnicity and disability, which proliferated across diverse realms of public life, positioning the continuities and ruptures of interrogating propaganda and racial science during the interwar and post-war periods as establishing and reinforcing the border between a healthy Czech majority and a disabled Roma minority. Writing from their experience, the authors critically revise this border that remains observable but unapproachable until it operates as a part of constructing the authenticity of a nation.
Abstract (in Czech)
Politika postižení v teto knize je považovaná za jeden z pilířů československé identity, vývoj které sledujme za meziválečné období, Protektorátu a socialismu. Tento uhel pohledu přepracuje názor na extrémní praxe segregace proti lidem s postižením a etnickým menšinám, zejména Romům, jako kriminalizace, nucená sterilizace a umisťovaní dětí do ústavní péče. Tato kniha má za účel překonat dva vzájemně navázané problémy v pochopení historických okolností strukturálního násilí proti lidem s postižením a etnickým menšinám v zemích postsocialismu. Zaprvé, kniha se soustředí na historické kontinuitě mezi dvěma období vybudování československého státu, meziválečném a socialistickém ve prospěch překonání stálé rozšířené praxi přepisovat zodpovědnost za segregaci důsledkům socialismu. Za druhé, kniha se koncentruje na kompozici různých hnacích sil, které zapříčinily stálou politiku segregace. Kniha překonává neoprávněně rozšířený pohled na úlohu rasové vědy jako nevýznamného faktoru ve vývoji politiky kolem lidí s postižením a etnických menšin. Kniha sleduje reprodukci eugenického diskurzu po druhé světové válce a ukazuje na to, jak tento proces ovlivnil invalidizaci Romů - jejich ztotožnění s lidmi s postižením. V knize se rozebíraje úloha rozličných epistemických komunit v legitimizaci strukturálního násilí proti lidem s postižením a etnickým menšinám. Kniha vyzbrojuje odborníky teoretickým prismatem pro zkoumání průlomů a návazností v souvislostech mezi vybudováním národu, rasové vědy a veřejného zdravotnictví. Kniha zápasí proti komodifikovanému přístupu nacionalistické pýchy a revolučnímu romantismu obhájců lidských práv které přispívají ke zbožnému přání bud’ ve smyslu autentických hodnot národa nebo mainstreamové ale utopické snahy zbavit se diskriminace. Aplikace metody historické rekontextualizace přepracuje pohled na minulost jako dynamickou, transformující a transformovanou změnu ve vysvětlení politiky postiženi. Minulost se neobviňuje za současné limity desegregace ale se stává předmětem přepracování současných pohledů jako bezprostředně determinovaných nedostatky reflexe ohledně minulosti
Links
GA15-10625S, research and development projectName: Diskurz a praxe péče o děti v českých zemích: segregace romských dětí a dětí s postižením od 19. století po současnost
Investor: Czech Science Foundation
PrintDisplayed: 28/4/2024 10:30