ŠTĚPÁNEK, Jan. Nesouměřitelnost pojmových schémat (Incommensurability of Conceptual Schemes). In Philosophia : studentské konference doktorandů filozofie 2019, 14.–15. února 2019, Katedra filozofie FF UP, Olomouc. 2019.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Nesouměřitelnost pojmových schémat
Name (in English) Incommensurability of Conceptual Schemes
Authors ŠTĚPÁNEK, Jan (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Philosophia : studentské konference doktorandů filozofie 2019, 14.–15. února 2019, Katedra filozofie FF UP, Olomouc, 2019.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 60301 Philosophy, History and Philosophy of science and technology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/19:00109321
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) Donald Davidson; lingvistický relativismus; pojmová schémata; Sapir-Whorfova hypotéza
Keywords in English Donald Davidson; linguistic relativism; conceptual schemes; Sapir-Whorf hypothesis
Tags rivok
Changed by Changed by: Mgr. Zuzana Matulíková, učo 405304. Changed: 9/3/2020 15:09.
Abstract
Veškeré myšlení probíhá v pojmech. Síť těchto pojmů nevědomky vrháme na vnímaný svět, který tak kategorizujeme a „dotváříme“. Existuje-li ale sítí – resp. pojmových schémat – více a jsou-li vzájemně nesouměřitelná, vyvstává přirozeně otázka, zda si budou jednotliví mluvčí schopni vždy porozumět a zda vůbec žijí ve stejném světě. Debatu o podobných otázkách se zdál ukončit na konci minulého století americký filozof Donald Davidson ve slavném článku O samotné myšlence pojmového schématu, kde dospěl k závěru, že už jen představa různých schémat je sporná a že tudíž všechny jazykem obdařené bytosti musejí vidět svět podobným způsobem. Naneštěstí pro filozofii se s jeho stanoviskem podstatná část myslitelů nesmířila a předložila četné námitky a pádné argumenty podporující názor opačný. V příspěvku se po úvodním představení problematiky zaměřím na Davidsonův přístup, abych následně vyložil jeho meze a v závěru předložil alternativní životaschopné teorie, kterých se Davidsonův argument netýká. Výsledek tohoto procesu lze stručně shrnout – jak vtipně poznamenal jeden z Davidsonových oponentů – jako zjištění, že článek O samotné myšlence pojmového schématu více než o samotné myšlence hovoří pouze o nějaké myšlence, o jedné z mnoha.
Abstract (in English)
All thinking takes place in concepts. We unwittingly cast the net of these concepts on the perceived world that we so categorize and “create”. But if there are more nets - or conceptual schemes - and if they are incommensurable with each other, the question naturally arises whether speakers are always able to understand each other and whether they live in the same world. At the end of the last century, the American philosopher Donald Davidson, in his famous article On the Very Idea of Conceptual Schemes, seemed to end the debate on such questions, concluding that the very idea of different schemes was questionable and that therefore all language-gifted beings must see the world in a similar way. Unfortunately for philosophy, a significant part of thinkers did not accept his conclusion and presented many objections and arguments supporting the opposite view. In the contribution, after the introductory presentation of the issue, I will focus on Davidson’s approach in order to then lay out its limits and, in the end, present alternative viable theories that are not injured by Davidson’s argument. The outcome of this process can be briefly summed up - as one of Davidson’s opponents humorously declared - as the finding that the article On the Very Idea of Conceptual Schemes, more than the idea itself, speaks only of an idea, one of many.
Links
MUNI/A/0945/2018, interní kód MUName: Aspekty soudobé filozofie I. (Acronym: Krob)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 29/7/2024 03:14