ČEŠKOVÁ, Tereza, Darina MÍSAŘOVÁ, Hana SVOBODOVÁ, Radek DURNA and Eduard HOFMANN. The conception of geographical fieldwork at primary and lower secondary school. In SVOBODOVÁ, Hana and Radek DURNA. EUROGEO 2019 "Teaching Geography in challenging times". 2019.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name The conception of geographical fieldwork at primary and lower secondary school
Name in Czech Koncepce terénní výuky na základní škole
Authors ČEŠKOVÁ, Tereza (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Darina MÍSAŘOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Hana SVOBODOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Radek DURNA (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Eduard HOFMANN (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition EUROGEO 2019 "Teaching Geography in challenging times" 2019.
Other information
Original language English
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Country of publisher France
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14410/19:00108340
Organization unit Faculty of Education
Keywords (in Czech) terénní výuka; koncepce; primární vzdělávání; druhý stupeň
Keywords in English fieldwork; outdoor education; conception; primary education; lower secondary education
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Tereza Češková, Ph.D., učo 209756. Changed: 24/2/2020 15:45.
Abstract
During the past 50 years, the forms of fieldwork have developed from conventional field excursions through field research based on hypotheses testing to inquiry-based education. Fieldwork contributes to the development of all pupils’ key competences, to linking theoretical knowledge and practice as well as to the development of natural physical activity and healthy lifestyle. If the fieldwork should work, it is necessary for a school to have a coherent system – a conception which would take into account the specifics of the school surroundings, its specialization and type. The conception should also allow for the continuity with regards to the curriculum and its progression, for the interconnection of the indoor and school instruction, and for linking of current topics with fieldwork in the actual surroundings. The aim of the paper is to present the optimal (i.e. comprehensive and coherent) conception of fieldwork in geographical curriculum for primary and lower secondary school. The procedure of designing the conception of fieldwork as well as concrete examples of arranging the fieldwork into geographical curriculum at primary and lower secondary school will be presented. This paper introduces partial results of applied research project supported by TACR.
Abstract (in Czech)
Během posledních 50 let se formy terénní výuky vyvinuly od tradiční terénní exkurze přes terénní výzkum založený na testování hypotéz až po badatelsky orientovanou výuku, která odráží různé pohledy na vyučování a učení. Terénní výuka přispívá k rozvoji všech klíčových kompetencí žáků, k propojování teoretických poznatků s praktickými, a stejně tak neodmyslitelně přispívá k rozvoji přirozené pohybové aktivity a zdravějšího životního stylu. Pokud má terénní výuka splňovat uvedené cíle je potřeba, aby měla škola vytvořený systém - koncepci terénní výuky, která bude brát v úvahu specifika prostředí, ve kterém se škola nachází, její zaměření a stupeň školy. Tato koncepce by měla dále zohlednit návaznost terénní výuky na učivo předchozích ročníků a progresi učiva, propojenost a přímou návaznost na výuku v učebně, propojenost různých forem terénní výuky z hlediska jejího trvání či propojenost aktuálních témat s terénní výukou v různých typech krajiny. Cílem příspěvku je představit návrh optimálního, tj. uceleného a provázaného systému terénní výuky pro základní školy s důrazem na geografické učivo. Představen bude návrh konkrétního postupu při koncipování systému terénní výuky a ukázka zařazení terénní výuky dle jednotlivých geografických témat učiva základní školy. Příspěvek prezentuje dílčí závěry vzniklé v rámci realizace projektu aplikovaného výzkumu TACR TJ01000127.
Links
TJ01000127, research and development projectName: Systém terénní výuky pro základní školy
Investor: Technology Agency of the Czech Republic, Fieldwork Education System for Elementary Schools
PrintDisplayed: 20/9/2024 01:09