D 2019

Text vychodjaščij za

ZOLINA, Polina

Basic information

Original name

Text vychodjaščij za

Name in Czech

Text, který překračuje hranice

Name (in English)

Text crossing the boundaries

Authors

ZOLINA, Polina (643 Russian Federation, guarantor, belonging to the institution)

Edition

Budapest, Vestnik (Sovremennyj russkij jazyk: funkcionirovanije i problemy prepodavanija, 17.-18. 5. 2019, Budapest, Hungary), p. 161-167, 7 pp. 2019

Publisher

RKC-OKK (Ruské kulturní centrum v Budapešti)

Other information

Language

Russian

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

60204 General literature studies

Country of publisher

Hungary

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

RIV identification code

RIV/00216224:14210/19:00109965

Organization unit

Faculty of Arts

ISSN

Keywords (in Czech)

Ruská necenzurovaná literatura a umění; tři vlny ruské avantgardy; OBERIU; konceptualismus; postmodernismus; poetika ticha; kombinatorika.

Keywords in English

Russian uncensored literature and art; three waves of the Russian avantgarde; OBERIU; conceptualism; postmodernismus; poetics of silence; combinatorics.

Tags

International impact
Změněno: 26/3/2020 08:01, Mgr. Pavel Pilch, Ph.D.

Abstract

V originále

Ves’ XX vek svjazan s idejej rasširenija granic i ich preodolevanijem – v nauke, v filosofii, v iskusstve, v literature. Jesli govorit’ o literature, to ne slučajno, preodolevaja granicu žanra, na smenu proze i poezii prichodit «tekst». Tekst, kotoryj postepenno vychodit za svoi privyčnyje granicy – on suščestvujet vne knigi, on perešagivajet uroven’ verbal’nogo, on delajet neobjazatel’nym slovo, bumagu, avtora ili čitatelja. V našem doklade na primere izbrannych tekstov russkoj nepodcenzurnoj literatury načala XX – XX vekov my by choteli prosledit’ nekotoryje važnyje vechi osvoboždenija literaturnogo teksta ot privyčnych form i popytki vychoda jego v novoje chudožestvennoje izmerenije. (V pervuju očered’ reč’ pojdet o tekstach nekotorych poetov-zaumnikov, avtorov-oberiutov, lianozovcev, moskovskich konceptualistov i pr.)

In Czech

Celé dvacáté století bylo spojeno s myšlenkou rozšíření hranic a jejich překonání: ve vědě, filozofii, umění a literatuře. Když mluvíme o literatuře, není náhodou, že se překonává představy o žánrech, které pak nahradí pojem „text“ (jak v próze, tak poezii). Text, který postupně přesahuje své hranice, existuje mimo knihu, překonává úroveň verbální, čímž dělá slovo, formu, papír, autora nebo i čtenáře objektem nepovinným v procesu tvoření literárního textu. V našem článku se na příkladu vybraných textů ruské necenzurované literatury začátku XX. - XX. století poukazuje na některé důležité milníky oproštění literárního textu od obvyklých forem a otevření nových literárních strategií. Především se dotkneme tvorby některých futuristických básníků, autorů skupiny OBERIU, Lianozovo, moskevských konceptualistů atd.

Links

MUNI/A/1078/2018, interní kód MU
Name: Výzkum slovanského areálu: generační proměny
Investor: Masaryk University, Category A