KAŇÁK, Jan. "A od nich mi to přišlo takový hezky přirozený": dopady Výcvikové profesionality ("And it´s cames to me so nice natural from them": Impact of Trained professionalization). Online. In Daniela Květenská. Nové směry, trendy a inovace v sociální práci : Sborník vědeckých textů z mezinárodní vědecké konference XV. Hradecké dny sociální práce Hradec Králové 21. – 22. září 2018. Hradec Králové: Gaudeamus, 2019, p. 40-46. ISBN 978-80-7435-745-9.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name "A od nich mi to přišlo takový hezky přirozený": dopady Výcvikové profesionality
Name (in English) "And it´s cames to me so nice natural from them": Impact of Trained professionalization
Authors KAŇÁK, Jan (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Hradec Králové, Nové směry, trendy a inovace v sociální práci : Sborník vědeckých textů z mezinárodní vědecké konference XV. Hradecké dny sociální práce Hradec Králové 21. – 22. září 2018, p. 40-46, 7 pp. 2019.
Publisher Gaudeamus
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50901 Other social sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
WWW sborník - open access
RIV identification code RIV/00216224:14230/19:00109990
Organization unit Faculty of Social Studies
ISBN 978-80-7435-745-9
Keywords in English Trained professionalization; Social Work; Professional discourse; Specialisation
Tags rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Changed: 13/2/2020 15:58.
Abstract
Téma profesionalizace a profesionality sociální práce je v oboru přítomno od jeho počátků. Zatímco na přelomu 19. a 20. století sehrálo důležitou roli v rámci ustanovování sociální práce jako svébytné profese, na přelomu tohoto a minulého století se čím dál častěji objevují nejasnosti, jestli profesí vůbec je. Payne tyto nejasnosti shrnuje, poměrně šalamounsky, do tvrzení, že v některých situacích ano, v jiných nikoliv. Společně s posunem od moderního k post-modernímu nazírání na svět se objevují různé uchopení termínu profesionality, a to nejen v sociální práci. Tento text si klade za cíl popsat koncept Výcvikové profesionality v kontextu napětí mezi specializací v sociální práci a rozpouštěním profesionálního diskursu (či pojetí) oboru. Zde prezentované teze jsou dílčím výstupem výzkumu, který se zaměřoval na konstrukci „dělání sociální práce“ v situacích, ve kterých sociální pracovnice zažívají střetávání profesionálního a spirituálního diskursu v kontextu krizové intervence.
Abstract (in English)
The theme of professionalization and professionalism of social work has been present in the field of social work since its inception. While at the turn of the 19th and 20th centuries it played an important role in the creation of social work as a separate profession, at the turn of this and last century, there is growing uncertainty about whether the profession is at all. Payne sums up these ambiguities. He claims that in some situations yes, in others not. Together with the shift from modern to postmodern worldview, various concepts of the term of professionalism appear not only in social work. The paper aims to describe the concept of Trained professionalizastion in the context of tension between spcialization in social work and the dissolution of professional discourse. Postulations presented here are a partial output of research focusing on the construction of "doing social work" in situations where social workers detected struggle between professional and spiritual discourses in the context of crisis intervention.
Links
MUNI/A/0784/2017, interní kód MUName: Nové výzvy a nová řešení ve veřejné politice a sociální práci
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 24/7/2024 00:32