ZEMÁNEK, Miroslav, Dušan KOVÁČIK, Jakub KELAR, Zlata KELAR TUČEKOVÁ, Slavomír SIHELNÍK, Richard KRUMPOLEC, Vlasta ŠTĚPÁNOVÁ, Tomáš HOMOLA a Mirko ČERNÁK. A unique atmospheric-pressure plasma technology for low-cost industrial surface treatments of materials. In S.G.E. Servizi Grafici Editoriali. International Conference on Heating by Electromagnetic Sources HES-19, Induction, Dielectric and Microwaves, Conduction & Electromagnetic Processing. Padua, Italy: S.G.E. Servizi Grafici Editoriali, 2019, s. 519-524. ISBN 978-88-89884-35-5.
Originální název A unique atmospheric-pressure plasma technology for low-cost industrial surface treatments of materials
Název česky Unikátní plazmová technologie prováděna při atmosférickém tlaku pro nízkonákladové průmyslové povrchové úpravy materiálů
Autoři ZEMÁNEK, Miroslav (203 Česká republika, domácí), Dušan KOVÁČIK (703 Slovensko, domácí), Jakub KELAR (203 Česká republika, domácí), Zlata KELAR TUČEKOVÁ (703 Slovensko, domácí), Slavomír SIHELNÍK (703 Slovensko, domácí), Richard KRUMPOLEC (703 Slovensko, domácí), Vlasta ŠTĚPÁNOVÁ (203 Česká republika, domácí), Tomáš HOMOLA (703 Slovensko, domácí) a Mirko ČERNÁK (703 Slovensko, domácí).
Vydání Padua, Italy, International Conference on Heating by Electromagnetic Sources HES-19, Induction, Dielectric and Microwaves, Conduction & Electromagnetic Processing, od s. 519-524, 6 s. 2019.
Nakladatel S.G.E. Servizi Grafici Editoriali
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10305 Fluids and plasma physics
Stát vydavatele Itálie
Forma vydání tištěná verze "print"
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-88-89884-35-5
ISSN 2385-2933
Klíčová slova česky DCSBD; povrchové úpravy; smáčenlivost; adheze; hliník; ocel; křemík; sklo; polymer; folie; netkaná textilie; průmysl; in-line; nízkonákladový
Klíčová slova anglicky DCSBD; surface treatment; wettability; adhesion; aluminium; carbon-steel; silicon; glass; polymer; foil; non-woven fabrics; industry; in-line; low-cost
Štítky DCSBD, low-cost industry, surface treatment
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Marie Šípková, DiS., učo 437722. Změněno: 25. 4. 2024 10:16.
The atmospheric-pressure plasma technology based on a diffuse coplanar surface barrier discharge was tested for surface treatments of aluminium, carbon-steel, silicon, glass and various polymer materials. An exposure time of several seconds was sufficient for significant improvement of surface wettability and adhesion of most materials. Optimized treatment conditions were then applied to industrial and in-line testing of material treatment by this type of dielectric barrier discharge.
Anotace česky
Technologie využívající plazmu generovanou při atmosférickém tlaku na bázi difuzního koplanárního povrchového bariérového výboje byla testována pro povrchové úpravy hliníku, oceli, křemíku, skla a různých polymérních materiálů. Expoziční čas několika sekund byl dostatečný pro výrazní zvýšení smáčenlivosti a adheze povrchů většiny materiálů. Optimalizované podmínky úprav byli následně použity pro průmyslové a in-line testy úprav materiálů pomocí tohoto typu dielektrického bariérového výboje.
Návaznosti
CZ.01.1.02/0.0/0.0/16_053/0007132, interní kód MUNázev: Alternativní metody zpracování skla využívající plazmatu generovaného za atmosférického tlaku (Akronym: Glareal Coat)
Investor: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Alternativní metody zpracování skla využívající plazmatu generovaného za atmosférického tlaku
LO1411, projekt VaVNázev: Rozvoj centra pro nízkonákladové plazmové a nanotechnologické povrchové úpravy (Akronym: CEPLANT plus)