J 2019

Výzkum interakce mezi spolužáky : přehled konverzačněanalytických studií

TŮMA, František, Linda NEPIVODOVÁ and Nicola Catherine FOŘTOVÁ

Basic information

Original name

Výzkum interakce mezi spolužáky : přehled konverzačněanalytických studií

Name (in English)

Research on Interaction Among Peers : A Review of Conversation-Analytic Studies of Classroom Interaction

Authors

TŮMA, František (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Linda NEPIVODOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Nicola Catherine FOŘTOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Orbis Scholae, Praha, Karolinum, 2019, 1802-4637

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14210/19:00107591

Organization unit

Faculty of Arts

Keywords (in Czech)

interakce mezi spolužáky; interakce ve třídě; konverzační analýza; pedagogický výzkum

Keywords in English

peer interaction; classroom interaction; conversation analysis; educational research

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 3/4/2020 11:15, Mgr. Marie Skřivanová

Abstract

V originále

Interakce mezi spolužáky (např. během práce ve dvojicích nebo ve skupinách) představuje v českých pedagogických vědách jednu z dosud málo probádaných oblastí. V této přehledové studii proto představujeme konverzační analýzu, která poskytuje teoretický a metodologický rámec pro zkoumání probíhající interakce, a poté na základě 28 zahraničních konverzačněanalytických studií vybraných z databáze Scopus podáváme přehled o stavu zahraničního výzkumu v oblasti interakce mezi spolužáky. I když se většina studií zabývá výukou cizích jazyků a pochází z vysokého školství, existují také studie z nižších stupňů vzdělávání a z jiných vyučovacích předmětů. Studie ukazují, jak spolužáci plánují a řeší zadané úlohy, jak během takové interakce dochází k učení se (včetně osvojování cizího jazyka a rozvoje interakční kompetence u žáků a studentů), jak vrstevníci jeden druhého vyučují a jak spolužáci v interakci používají tělesné, jazykové nebo materiální prostředky. Ze studií vyplývá, že interakce typicky probíhá nelineárně a dynamicky. Tato zaměření výzkumu v závěru konfrontujeme s některými pedagogickými a psychologickými pohledy na výuku a diskutujeme o vztahu konverzační analýzy a pedagogického výzkumu.

In English

Interaction among peers (e.g. within pairwork or groupwork) represents an under-researched area in Czech educational sciences. Therefore, in this article we introduce conversation analysis, which provides a theoretical and methodological framework for investigating ongoing interaction. A review of research on peer interaction published internationally in 28 conversation-analytic studies that were selected from the Scopus database is then presented. Although the majority of the studies are related to higher education and to foreign language teaching and learning, some studies were conducted at lower levels of education and in other subjects. The studies show how peers plan and solve tasks, how they learn in interaction (including foreign language acquisition and development of interactional competence), how they teach each other and how they use embodied, language or material resources. It follows that interaction is typically non-linear and dynamic in nature. We contrast these foci with some educational and psychological perspectives on learning and teaching and then discuss the relationship between conversation analysis and educational research.

Links

GA18-02363S, research and development project
Name: Interakce ve frontální výuce a skupinové práci v hodinách angličtiny na střední škole
Investor: Czech Science Foundation

Files attached