J 2019

Případ Dominikán Domaslav opět otevřen

WEISSAR, Tomáš

Basic information

Original name

Případ Dominikán Domaslav opět otevřen

Name (in English)

The Case of the Dominican Domaslaus Reconsidered

Authors

WEISSAR, Tomáš (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

Listy filologické, Praha, AV ČR, Filosofický ústav, Kabinet pro klasická studia, 2019, 0024-4457

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

60206 Specific literatures

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14210/19:00110727

Organization unit

Faculty of Arts

UT WoS

000482699300001

Keywords in English

Domaslaus; Poetics Analysis; Sequence; Spiritual Lyrics

Tags

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 5/4/2020 11:44, Mgr. Marie Skřivanová

Abstract

V originále

Příspěvek reviduje teze Antonína Škarky a Hany Vlhové-Wörner týkající se dominikána Domaslava a jeho údajné básnické školy. Předně upozorňuje na dva dosud opomíjené prameny, jež dokazují, že Domaslav skutečně žil již ve 2. polovině 13. století. Následně přináší detailní poetologickou analýzu souboru sekvencí českého původu připsaných Škarkou Domaslavově "škole". Komparací formálních kvalit, způsobu práce básníka s předlohou a využití básnických prostředků a narativních technik dochází autor k závěru, že daný soubor sekvencí je natolik různorodý, že si jej lze stěží představit jako dílo jednoho autora. Kromě sekvence, která obsahuje Domaslavovo jméno v akrostichu, by mu snad (nebo jeho žákovi) bylo možné připsat jen dvě další sekvence. Ostatní pravděpodobně vznikly v okruhu svatovítské katedrály.

In English

The paper revises several theses proposed by Antonín Škarka and Hana Vlhová-Wörner concerning the Dominican Domaslaus and the alleged group of poets around him. First, it draws attention to two hitherto neglected sources demonstrating that Domaslaus lived in the second half of the thirteenth century. Second, it provides a detailed poetological analysis of the corpus of nine sequences of Bohemian origin that have been ascribed to the "Domaslaus circle" by Škarka. Comparing the formal quality, the way the author works with his model poem, the quantity of particular figures or tropes and the narrative technique, the paper shows that the sequences are too heterogeneous to be the work of a single poet. Apart from the piece with his name in acrostic, only two more sequences can be ascribed to Domaslaus himself or to a disciple of his. The other sequences probably originated in the canonry of St. Vitus.

Links

MUNI/A/1269/2018, interní kód MU
Name: Výzkum starověkých jazyků mediteránního prostoru, jejich písemnictví a příslušných kultur, včetně jejich recepce – 2019 (Acronym: Staré jazyky a kultury)
Investor: Masaryk University, Category A