JUŘÍK, Vojtěch, Lukáš HERMAN, Čeněk ŠAŠINKA, Pavel UGWITZ and Dajana SNOPKOVÁ. Analýza chování člověka ve virtuálních geovizualizacích v kontextu ekologické validity výzkumu (Analysis of human behaviour in ecologically valid virtual geovisualizations). In 23, kartografická konference Kutná Hora. 2019.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Analýza chování člověka ve virtuálních geovizualizacích v kontextu ekologické validity výzkumu
Name in Czech Analýza chování člověka ve virtuálních geovizualizacích v kontextu ekologické validity výzkumu
Name (in English) Analysis of human behaviour in ecologically valid virtual geovisualizations
Authors JUŘÍK, Vojtěch (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Lukáš HERMAN (203 Czech Republic, belonging to the institution), Čeněk ŠAŠINKA (203 Czech Republic, belonging to the institution), Pavel UGWITZ (203 Czech Republic) and Dajana SNOPKOVÁ (703 Slovakia).
Edition 23, kartografická konference Kutná Hora, 2019.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50101 Psychology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/19:00107680
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) virtuální realita; kognitivní kartografie; ekologická validita
Keywords in English virtual reality; cognitive cartography; ecological validity
Tags rivok
Changed by Changed by: Mgr. Vojtěch Juřík, Ph.D., učo 372092. Changed: 25/2/2020 22:39.
Abstract
Značný technologický pokrok v posledních letech rozšířil možnosti testování hypotéz v imerzivních virtuálních prostředích, potažmo geovizualizacích. Tradiční výzkumné standardy vyžadují dobře zavedené experimenty s přísnými nastaveními, které přinášejí platná data o lidském chování. Experimenty bohužel omezeně svědčí o složitých procesech lidského chování a poznání a obvykle není možné přenést jejich závěry do reálného života. Experimenty jsou z různých důvodů často zúženy, aby odhalily konkrétní bod, ale za cenu vnějších a ekologických ztrát. S využitím virtuálních prostředí mohou lidé znovu prožít autentickou simulaci v dobře řízeném prostředí, která nabízí lepší ekologický kontext i obrovské množství dat, nekonečné možnosti experimentálních podnětů a jednoduchou úpravu a správu. V této práci diskutujeme o přidané hodnotě VR ve věci ekologické platnosti. Navrhujeme postupy pro analýzu chování HCI pomocí 3D geovizualizací a nastiňte možné aplikace.
Abstract (in English)
Technological leap in last decade extended the opportunities for testing of hypotheses in immersive virtual environments, which in many ways overcomes the traditional research practice. In the lecture there were introduced approaches and procedures which may help to rise the ecological validity of the experimental design while keeping the level of experimental control high, suggesting the VR technologies as suitable framework for the research in cognitive cartography.
Links
GC19-09265J, research and development projectName: Vliv sociokulturních faktorů a písma na percepci a kognici komplexních zrakových podnětů (Acronym: ISOVIS)
Investor: Czech Science Foundation
PrintDisplayed: 6/9/2024 09:19