ŠTĚPÁNKOVÁ, Andrea. Novokřtěnci v městském prostředí raně novověkých českých zemí (The Anabaptists and the City in Early Modern Czech Lands). In Poklesnuté a okrajové spoločenské živly v mestskom prostredí raného novoveku (8. - 9. října 2019, Bratislava). 2019.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Novokřtěnci v městském prostředí raně novověkých českých zemí
Name (in English) The Anabaptists and the City in Early Modern Czech Lands
Authors ŠTĚPÁNKOVÁ, Andrea (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Poklesnuté a okrajové spoločenské živly v mestskom prostredí raného novoveku (8. - 9. října 2019, Bratislava), 2019.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 60101 History
Country of publisher Slovakia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/19:00110943
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) novokřtěnci; město; reformace; raný novověk
Keywords in English Anabaptists; City; Reformation; Early Modern Period
Tags rivok
Tags International impact
Changed by Changed by: Mgr. Monika Kellnerová, učo 430435. Changed: 5/4/2020 18:08.
Abstract
Novokřtěnci se na okraji raně novověké společnosti ocitli bezprostředně po svém vzniku. Jejich radikální náboženské a sociální požadavky způsobily, že na ně bylo v celém středoevropském prostoru nahlíženo jako na buřiče a heretiky, jejichž přítomnost v zemi nebyla žádoucí. V českých zemích byla situace obdobná a pouze zásluhou patronátu moravské (a v některých případech i české) šlechty bylo novokřtěncům umožněno setrvat v zemi téměř jedno století. Zatímco v poddanských městech, jež patřila výlučně do kompetence šlechty, se novokřtěnci těšili značné toleranci, v královských městech prosazoval panovník tvrdou protinovokřtěnskou politiku. Postavení novokřtěnců ve městech lze považovat přinejmenším za paradoxní, neboť na jedné straně byli pronásledováni a popravováni (panovníkem), na straně druhé podporováni ve své činnosti (šlechtou). Exkurz do městského života těchto sociálních "outsiderů", které na samý okraj společnosti posouvala nejen víra, ale rovněž zcela odlišný životní styl, bude hlavním předmětem tohoto příspěvku.
Abstract (in English)
The Anabaptists lived on the edge of society from the very beginning. Due to their radical religious and social requierements, they were perceived as unwelcome heretics and revolutionaries. In the Czech lands, the Anabaptists were tolerated only thanks to the protection of Moravian (or Czech) nobility for almost one hundred years. The situation for the Anabaptists was much better in non-royal towns administration of which came under noblemen's competence than in royal cities where the ruler was able to take a serious action against the Anabaptists. The Anabaptists' position in towns and cities was quite ambiguous, because one one hand the Anabaptists were persecuted (by the ruler), on the other hand they were tolerated (by nobility). This paper is an insight into the urban life of these social "outsiders" stigmatized both for their different religion and lifestyle.
Links
MUNI/A/1257/2018, interní kód MUName: Kulturní identita v dějinách střední Evropy (Acronym: Kulturní identita)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 26/6/2024 07:28