C 2019

Videoclubs as a Form of Professional Development: The Research-based Benefits and the Experience-based Pitfalls

MINAŘÍKOVÁ, Eva, Michaela PÍŠOVÁ and Miroslav JANÍK

Basic information

Original name

Videoclubs as a Form of Professional Development: The Research-based Benefits and the Experience-based Pitfalls

Name in Czech

Videokluby jako forma profesního rozvoje: výhody přístupu založeném na výzkumu a úskalí založená na zkušenostech

Authors

MINAŘÍKOVÁ, Eva (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Michaela PÍŠOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Miroslav JANÍK (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

1. vydání. Münster (DE), Supporting Teachers: Improving Instruction, p. 153-170, 18 pp. 2019

Publisher

Waxmann

Other information

Language

English

Type of outcome

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Field of Study

50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]

Country of publisher

Germany

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

RIV identification code

RIV/00216224:14410/19:00107725

Organization unit

Faculty of Education

ISBN

978-3-8309-4029-6

Keywords (in Czech)

Učitelé anglického jazyka;kontinuální profesní rozvoj;videoklub

Keywords in English

In-service EFL teacher; continuing professional development;videoclub

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 23/3/2020 15:50, Dana Nesnídalová

Abstract

V originále

In the Czech Republic, considerable attention has been given to designing pre-service teacher education courses in all subjects and levels. Teacher education for prospective teachers of English as a foreign language (EFL) is in the forefront of such efforts. However, continuing professional development (CPD) has not received so much attention. In our efforts, we focus on CPD for teachers of English as a foreign language. Inspired by other programmes, we prepared and realized a similar course, so-called Videclubs. In this chapter, we shall present the story of videoclubs for EFL teachers and the lessons we learned through their implementation and evaluation. We will introduce our approach, focussing on its theoretical grounding, and the benefits and pitfalls as we encountered them. To provide a deeper insight, we will illustrate our account with examples from the accompanying research we conducted. We believe this will be of interest to teacher educators who organize similar CPD courses or wish to do so in the future.

In Czech

V České republice je značná pozornost věnována navrhování kurzů dalšího vzdělávání učitelů ve všech předmětech a úrovních. Vzdělávání učitelů angličtiny jako cizího jazyka (EFL) stojí v popředí tohoto úsilí. Kontinuálnímu profesnímu rozvoji (CPD) se však tolik pozornosti nevěnovalo. V rámci našeho přístupu se zaměřujeme na CPD pro učitele angličtiny jako cizího jazyka. Inspirováni jinými programy jsme připravili a realizovali podobný kurz-Videoklub. V kapitole jsou představen příběh Videoklubů pro učitele EFL a zkušenosti, které jsme získali jejich implementací a hodnocením. V kapitole představíme náš přístup se zaměřením na jeho teoretické zakotvení, výhody a úskalí, se kterými jsme se setkali. Abychom získali lepší vhled, ilustrujeme náš přístup příklady z výzkumu, který jsme realizovali v souvislosti s Videokluby. Věříme, že tento text bude přínosný pro vzdělavatele učitelů, kteří organizují či plánují podobné kurzy CPD.

Links

GA17-15467S, research and development project
Name: Profesní vidění učitelů anglického jazyka v/po akci v komunikačních aktivitách perspektivou eye trackingu
Investor: Czech Science Foundation, English teachers’ professional vision in/on action in communicative activities from the perspective of eye tracking