Detailed Information on Publication Record
2019
Využití silných stránek jedinců v rámci sociální práce
PUNOVÁ, MonikaBasic information
Original name
Využití silných stránek jedinců v rámci sociální práce
Name (in English)
Use of individuals' strengths in social work
Authors
PUNOVÁ, Monika (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)
Edition
Medzinárodná transdisciplinárna vedecká konferencia "Potrebujeme pozitívne myslieť, cítiť a konať?", SAV, Bratislava, 2019
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Prezentace na konferencích
Field of Study
50900 5.9 Other social sciences
Country of publisher
Slovakia
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
RIV identification code
RIV/00216224:14230/19:00111181
Organization unit
Faculty of Social Studies
Keywords in English
strengths based social work; resilience
Tags
International impact, Reviewed
Změněno: 17/4/2020 12:01, Mgr. Blanka Farkašová
V originále
Historii sociální práce charakterizuje posun „od slabosti k síle“. Původní deficitní modely, které se zaměřovaly na slabé stránky jedinců, na jejich problémy, byly od 80. let 20. stol. postupně nahrazovány přístupy zaměřenými na jejich potenciály. Sociální práce zaměřená na využití potenciálu klientů vychází z premisy, že každý člověk má své silné stránky, hodnotu, talenty, potenciály, vize, naděje, možnosti a právě na nich by měly intervence profesionálů stavět. Cílem příspěvku je představit východiska, principy a praktické uplatnění perspektivy silných stránek jedinců v rámci sociální práce. Zvláštní pozornost je věnována perspektivě resilience (odolnosti), která spočívá v příznivém vývoji navzdory nepříznivým okolnostem a zároveň představuje způsob, jakým lze využít perspektivu silných stránek v praxi sociální práce, ale i dalších pomáhajících profesích.
In English
The history of social work is characterized by a shift "from weakness to strength". The original deficit models, which focused on individuals' weaknesses, their problems, were from the 1980s. gradually replaced by approaches focused on their potentials. Strengths based social work is based on the premise that every person has their strengths, value, talents, potentials, visions, hopes, possibilities, and that is what professional interventions should build on. The aim of the paper is to introduce the bases, principles and practical application of the perspective of the strengths of individuals within social work. Particular attention is paid to the perspective of resilience, which is based on favorable development despite adverse circumstances, and at the same time represents a way of using the strengths perspective in the practice of social work, but also in other helping professions.