CHOVANCOVÁ, Eva. Do It Yourself phenomenon as a symbol of socialism by way of an example of winemaking. In (Re)thinking Socialism. Knowledge, memory and oblivion of the socialist past. 2019.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Do It Yourself phenomenon as a symbol of socialism by way of an example of winemaking
Authors CHOVANCOVÁ, Eva.
Edition (Re)thinking Socialism. Knowledge, memory and oblivion of the socialist past, 2019.
Other information
Original language English
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50404 Antropology, ethnology
Country of publisher Bulgaria
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) socialismus; DIY; domácí umění; domácí design; vinařství
Keywords in English socialism; DIY; home art; homade design; viticulture
Tags International impact
Changed by Changed by: Mgr. et Mgr. Eva Chovancová, učo 112294. Changed: 11/11/2019 09:43.
Abstract
The material shortage was part of the everyday life of the citizens of the Czechoslovak Republic. This deficiency was manifested not only in the unavailability of food, hygiene products, clothing, cars, electronics, but also decorative items. People have dealt with this fact differently, trading the goods "under the counter", thus storing the goods for consideration, which went directly to the vendor. It was then necessary to ask for foreign goods in Tuzex, for special vouchers with which they also traded. Therefore, there was an increase in DIY, which gradually acquired common features. This home-made work was based on available materials that were available in socialist Czechoslovakia, it was possible to take them away from work, the case was a secondary material that was created by consuming the primary product (packaging materials, lids for drinks). The creators of these items were laypersons, those who made decorative items into their interiors either according to their own imagination or according to one's original. This trend was mass-spread by households. If we focus on the area of viticulture, these were mainly objects of a decorative character or even some functional overlap. Of course, the vine was a typical motif. In particular, there were various shelves, holders, paintings, lights, candlesticks, clocks, mirrors, etc. We can still find many of these items in wine cellars, as well as in some households, and especially in cottages. These items continue to serve their purpose or serve as a reminder of past times. The collection of these retro items is also dealt with by the association Domestic Art, which also organizes exhibitions of these objects, which are currently relatively nostalgic for older generations and very amusingly for generations younger.
Abstract (in Czech)
Materiální nedostatek byl součástí každodennosti občanů Československé republiky. Tento nedostatek se projevoval nejen v nedostupnosti potravin, hygienických potřeb, oděvu, elektroniky aut, ale i dekorativních předmětů. Lidé se s touto skutečností vypořádávali různě, docházelo k obchodování zboží „pod pultem“ tedy k uschování zboží za úplatu, která šla přímo prodavači. Zahraniční zboží bylo pak nutné poptávat v Tuzexu, za speciální poukázky se kterými se také kšeftovalo. Proto docházelo k nárůstu kutilství, které postupně nabývalo společných rysů. Tato domácí tvorba vycházela z dostupných materiálů, které byly v socialistickém Československu dostupné, bylo možné je odnést z práce, případě se jednalo o druhotný materiál, který vznikal spotřebováním primárního produktu (obalové materiály, víčka od nápojů). Tvůrci těchto předmětů byly laikové, ti z hotovovali dekorativní předměty do svých interiérů buď podle své vlastní fantazie, nebo podle něčí předlohy. Tento trend se šířil domácnostmi jako lavina. Pokud bychom se zaměřili na oblast vinařství, jednalo se především o předměty dekorativního charakteru, případně měly i určitý funkční přesah. Typickým motivem samozřejmě byla vinná réva. Jednalo se zejména o různé police, držáky, obrazy, světla, svícny, hodiny, zrcadla apod. Řadu těchto předmětů můžeme stále ve vinných sklepech naleznout, stejně tak jako v některých domácnostech a pak především na chalupách. Tyto předměty pak nadále plní svůj funkční účel, případně slouží jako připomínka dob minulých. Sběrem těchto retro předmětů se zabývá i sdružení Domácí umění, které pořádá i výstavy těchto předmětů, které v současné době působí poměrně nostalgicky pro starší generace a velmi úsměvně pro generace mladší.
PrintDisplayed: 22/7/2024 10:13