B 2019

Jupiter, Kristus, Chalífa : Obrazy mocných a zrození středověku (IV.–VIII. století)

FOLETTI, Ivan and Katharina MEINECKE

Basic information

Original name

Jupiter, Kristus, Chalífa : Obrazy mocných a zrození středověku (IV.–VIII. století)

Name (in English)

Jupiter, Christ, Khalifa : Images of the Powerfuls and the Birth of the Middle Ages (IV.-VIII. Century)

Authors

FOLETTI, Ivan (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Katharina MEINECKE (276 Germany)

Edition

Brno, 112 pp. Parva Convivia 5, 2019

Publisher

B&P

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Odborná kniha

Field of Study

60401 Arts, Art history

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

RIV identification code

RIV/00216224:14210/19:00111331

Organization unit

Faculty of Arts

ISBN

978-80-7485-199-5

Keywords in English

Jupiter; Christ; Khalifa; Images; Faces; Circulation of Ideas; Mediterranean

Tags

Změněno: 22/5/2024 11:01, Alžběta Filipová, M.A., Ph.D.

Abstract

V originále

Pohanský bůh Jupiter Serapis, Ježíš Kristus a muslimský chalífa – jejich tváře jsou si překvapivě blízké. Autoři se pozastavují nad tímto zdánlivým paradoxem a ptají se: Proč vypadají „úhlavní nepřátelé“ téměř stejně? Odpovědi hledají nejprve v konkrétních historických okolnostech – v dramatickém pádu Serapea v Alexandrii, v prosazení křesťanství jako státního náboženství či v dobytí Sýrie Umajjovci. Samotný způsob, kterým vítězové doslova „kradou“ tváře poraženým však sahá ještě hlouběji do historie, do doby kmenů a šamanů, kdy byl rituál s maskou nepřítele přípravou na boj či oslavou vítězství. Moudrý vládce ale nemůže být ten, který poražené příliš ponižuje. Co kdyby přejímání tváře vyjadřovalo též snahu ukázat inkluzi a kontinuitu? Pohled do daleké minulosti ukazuje, jak jsou obrazy mocné a jak důležité je jim rozumět. Upozorňuje též na společné kořeny středomořských civilizací, z nichž – v napětí mezi střety a kontinuitou – vyrostla evropská kultura.

In English

The pagan god Jupiter Serapis, Jesus Christ and the Muslim Caliph - their faces are surprisingly close. The authors question this seeming paradox and ask: Why do “arch enemies” look almost the same? First, they seek answers in specific historical circumstances - the dramatic fall of Serapeum in Alexandria, the promotion of Christianity as a state religion, and the conquest of Syria by the Umayyad. The very way in which winners literally "steal" the faces of the losers goes back even more deeply into history, the era of tribes and shamans, when the ritual with the enemy mask was a preparation for battle or celebration of victory. But a wise ruler cannot be the one who humiliates the losers too much. What if taking face also expressed an effort to show inclusion and continuity? A look into the distant past shows how powerful images are and how important it is to understand them. It also draws attention to the common roots of Mediterranean civilizations, which - in tensions between clashes and continuity - have grown into European culture.

Links

MUNI/H/1402/2016, interní kód MU
Name: Transforming the Spaces and the Minds. Materiality, Performativity and Perception in the Late Antique (4th–6th century) Baptismal Zones (Acronym: TSP)
Investor: Masaryk University, Individual High risk/high gain projects