URBANOVÁ, Daniela, Eliška POLÁČKOVÁ, Tomáš WEISSAR a Radek ČERNOCH. Titus Maccius Plautus : Curculio aneb Darmojed. Vydání první. Praha: Jednota klasických filologů. 283 s. Bilingva, sv. IV. ISBN 978-80-904945-6-5. 2019.
Originální název Titus Maccius Plautus : Curculio aneb Darmojed
Název anglicky Titus Maccius Plautus : Curculio or Darmojed
Autoři URBANOVÁ, Daniela (203 Česká republika, garant, domácí), Eliška POLÁČKOVÁ (203 Česká republika), Tomáš WEISSAR (203 Česká republika, domácí) a Radek ČERNOCH (203 Česká republika, domácí).
Vydání Vydání první. Praha, 283 s. Bilingva, sv. IV, 2019.
Nakladatel Jednota klasických filologů
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 60202 Specific languages
Stát vydavatele Česká republika
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/19:00111343
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-904945-6-5
Klíčová slova česky Plautus; Curculio; latinsko-česká bilingva; palliáta; komentář; římské divadlo; Plautův jazyk; kantika
Klíčová slova anglicky Plautus; Curculio; Latin-Czech bilingual edition; palliata; commentary; Roman theatre; canticalanguage of Plautus
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Marie Skřivanová, učo 262124. Změněno: 7. 4. 2020 11:49.
Titus Maccius Plautus: Curculio aneb Darmojed (283 str.). Kniha přináší rozsáhlou úvodní studii (119 str.), jež je věnována římskému divadlu, palliátě, všestrannému rozboru hry Curculio, včetně jejího dobového kontextu, analýzy Plautova jazyka, humoru a stylu i metrické struktury díla a jeho postantické recepce; dále latinský text, český překlad a podrobný komentář (140 str.). Titus Maccius Plautus je již od antiky pokládán za největšího římského komediografa. Jeho autorský styl byl tehdy i dnes pozoruhodný především kombinací jazykového humoru a karnevalové nevázanosti. První český překlad Plautovy komedie Curculio se pokouší zprostředkovat českým čtenářům hru tak, aby k nim antický autor promlouval jazykem srozumitelným a aktuálním, aby se pokud možno neztratilo nic z jeho specifického humoru a zůstaly zachovány divadelní kvality originálu – tedy jeho potenciál k předvádění na jevišti.
Anotace anglicky
Titus Maccius Plautus, Curculio or Darmojed (283 pages), the book contains an extensive introduction (119 pages) dedicated to ancient roman theater performances and to palliata as such; furthermore it offers an analysis of the play Curculio, regarding all important aspects of the play such as the historical context, analysis of the Plautine language, humour and stylistics, a detailed description of metrical aspects and cantica, and postantique reception; furthermore the book provides Latin text of Curculio, modern Czech translation and detailed commentary on the Latin text and its translation (140 pages). Titus Maccius Plautus is one of the most beloved and most intriguing ancient comediographers, who has amused his readers and audiences for over 2.000 years. His style was in his time as well remarkable for his humor and exuberance, as it is still nowadays. The aim of the first Czech translation of the play is to offer to the readers the Plautine text in a modern comprehensible Czech language and to maintain his specific humour, puns as well as all the performative qualities of the original.
Návaznosti
MUNI/A/1269/2018, interní kód MUNázev: Výzkum starověkých jazyků mediteránního prostoru, jejich písemnictví a příslušných kultur, včetně jejich recepce – 2019 (Akronym: Staré jazyky a kultury)
Investor: Masarykova univerzita, Výzkum starověkých jazyků mediteránního prostoru, jejich písemnictví a příslušných kultur, včetně jejich recepce – 2019, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 20. 4. 2024 04:50