SADIKOVA, Svetlana. Izučenije goroda i gorodskogo prostranstva na primere povesti G. Belych i L. Pantelejeva «Respublika Škid». In Michálek, Zbyněk; Šaur, Josef. Mladá slavistika IV. Brno: Masarykova univerzita. s. 97-108. ISBN 978-80-210-9402-4. 2019.
Originální název Izučenije goroda i gorodskogo prostranstva na primere povesti G. Belych i L. Pantelejeva «Respublika Škid»
Název anglicky The Research of the Image of the City and City Space Using the Example of G. Belych and L. Panteleev’s Novel The Republic of Shkid
Autoři SADIKOVA, Svetlana (643 Rusko, garant, domácí).
Vydání Brno, Mladá slavistika IV, od s. 97-108, 12 s. 2019.
Nakladatel Masarykova univerzita
Originální jazyk ruština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 60206 Specific literatures
Stát vydavatele Česká republika
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/19:00111358
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-210-9402-4
Klíčová slova anglicky G. Belykh; L. Panteleev; Republic of Shkid; Petrograd; Leningrad; city text; text about the city; city space; urban literature; city in literature
Štítky RIV - zkontrolováno, rivok
Změnil Změnil: Mgr. Pavel Pilch, Ph.D., učo 216028. Změněno: 24. 3. 2020 09:30.
Gorod javljajetsja odnoj iz glavnych tem sovremennoj real’nosti, i literatura ne javljajetsja isključenijem. Izučaja gorod v literature, issledovateli obraščajut vnimanije na anatomiju, fiziologiju i psichologiju goroda, a takže na jego chronotop i t. d. Nekotoryje iz etich aspektov my postaralis’ pokazat’ na osnove Respubliki Škid G. Belych i L. Pantelejeva. Posle nekotorych osnovnych faktov o knige i jeje avtorach sledujet opisanije Petrograda v knige. Dominantoj gorodskogo prostranstva zdes’ javljajetsja sama škola i prilegajuščije ulicy. S točki zrenija avtorov, suščestvujet opredelennaja svjaz’ meždu školoj, jeje učenikami i gorodom, čtoby oni mogli vlijat’ drug na druga. Gorod dlja nich - preimuščestvenno škola, a glavnyje gorodskije pamjatniki dlja nich ne stol’ privlekatel’ny. Očen’ važno, čto daže jesli atmosfera epochi nastol’ko negativna, avtory vidjat gorod v sčastlivych tonach.
Anotace anglicky
The city is one of the main topics of the modern reality, and literature is not an exception. While studying the city in literature, researchers pay their attention to anatomy, physiology and psychology of the city, as well as its chronotope etc. We tried to show some of these aspects basing on Republic of Shkid by G. Belykh and L. Panteleev. After some basic facts about the book and its authors there follows the description of Petrograd in the book. The dominant of the city space here is the school itself and surrounding streets. From the authors’ point of view there is some connection between the school, its pupils and the city so that they can influence each other. The city for them is predominantly the school, and the main city monuments are not so attractive for them. It is very important that even if the atmosphere of the epoch is so negative, the authors see the city in happy colours.
Návaznosti
MUNI/A/1078/2018, interní kód MUNázev: Výzkum slovanského areálu: generační proměny
Investor: Masarykova univerzita, Výzkum slovanského areálu: generační proměny, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 29. 3. 2024 11:19