KREJČOVÁ, Elena. Bulgaristikata v Brno: tradicii, suvremenno sustojanie, perspektivi (The Bulgarian Philology in Brno: Traditions, Contemporary Status, Perspectives). In Lora Taseva, Joanna Spassova-Dikova, Mariyana Tsibranska, Blagovest Njagulov, Boyka Mircheva, Ana Luleva, Ivanka Gergova, Snezhana Goryanova. Bălgaristikata v Evropa: nastojašte i bădešte. 1. vyd. Sofie: BULGARIAN ACADEMY OF SCIENCES, COUNCiL OF BULGARIAN STUDIES ABROAD, 2019, p. 164-171. ISBN 978-619-01-0531-2.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Bulgaristikata v Brno: tradicii, suvremenno sustojanie, perspektivi
Name in Czech Bulharistika v Brně: tradice, současný stav, perspektivy
Name (in English) The Bulgarian Philology in Brno: Traditions, Contemporary Status, Perspectives
Authors KREJČOVÁ, Elena (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 1. vyd. Sofie, Bălgaristikata v Evropa: nastojašte i bădešte, p. 164-171, 8 pp. 2019.
Publisher BULGARIAN ACADEMY OF SCIENCES, COUNCiL OF BULGARIAN STUDIES ABROAD
Other information
Original language Bulgarian
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 60203 Linguistics
Country of publisher Bulgaria
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14210/19:00111371
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 978-619-01-0531-2
Keywords (in Czech) bulharistika; zahraniční bulharistika; bulharština jako cizí jazyk
Keywords in English Bulgarian studies; Bulgarian studies abroad; Bulgarian as a second language
Tags Bulgarian language, Bulgarian language for foreigners, Bulgarian philology, RIV - zkontrolováno, rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: doc. Mgr. Elena Krejčová, Ph.D., učo 23084. Changed: 23/3/2020 10:53.
Abstract
Bălgarskijat ezik e svărzan s Masarikovija universitet praktičeski ot samoto mu osnovavane – po-točno ot esenta na 1921 g., kogato Slavjanskijat seminar započva svojata dejnost. Obučenieto po bălgarski ezik kato părva i vtora specialnost v programata na bărnenskata slavistika se pojavjava za părvi păt prez 1951 g. văv vrăzka s razdeljaneto na Slavjanskija seminar na tri časti i s osnovavaneto na Katedrata po slavistika, kojato ot 1956 g. se razširjava i preimenuva na Katedra po slavjanski filologii i sravnitelno indoevropejsko ezikoznanie. Do 1995 g. obučenieto po bălgarski ezik protiča v ramkite na kabineta po balkanistika i ungaristika, kojto e osnovan prez 1969 g. V sredata na 90-te godini obučenieto po bălgarski ezik započva da se osăštestvjava v novoosnovanata Katedra po slavistika, po-točno v nejnata sekcija po južnoslavjanski filologii i balkanistika.
Abstract (in Czech)
Bulharský jazyk je s Masarykovou univerzitou spojen již od jejího založení - přesněji od podzimu roku 1921, kdy Slovanský seminář zahájil svou činnost. První výuka bulharského jazyka jako první a druhý předmět slavistického programu v Brně se poprvé objevila v roce 1951 v souvislosti s rozdělením slovanského semináře na tři části a se založením katedry slovanských studií, která od roku 1956 byl rozšířen a přejmenován na Katedru slovanské filologie a srovnávací indoevropské lingvistiky. Jedním z největších problémů bulharistiky v Brně je nedostatek institucionální podpory bulharských vzdělávacích institucí.
Abstract (in English)
The Bulgarian language has been associated with the Masaryk University since it was founded – more precisely since the autumn of 1921, when the Slavic Seminar started its activity. The first Bulgarian language teaching as a first and second subject in the Slavonic program in Brno appeared for the first time in 1951, in connection with the division of the Slavic Seminar into three parts and the foundation of the Department of Slavonic Studies, which since 1956 has been expanded and renamed the Department of Slavic Philology and Comparative Indo-European Linguistics. One of the biggest problems encountered by the Bulgarian studies in Brno is the lack of institutional support from Bulgarian educational institutions.
PrintDisplayed: 26/4/2024 17:46