SYSLOVÁ, Zora and Lucie ŠTĚPÁNKOVÁ. Stanovení cílů jako základ projektování (Setting goals as a basis for designing). Online. In Jana Kropáčková, Zora Syslová a Martin Čapek Adamec. Metodika předškolního vzdělávání zaměřená na didaktické aspekty práce s dětmi. První. Praha: Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, 2019, p. 35-45. 373.2/.3 - Předškolní a primární výchova a vzdělávání [22]. ISBN 978-80-7290-923-0.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Stanovení cílů jako základ projektování
Name (in English) Setting goals as a basis for designing
Authors SYSLOVÁ, Zora and Lucie ŠTĚPÁNKOVÁ.
Edition První. Praha, Metodika předškolního vzdělávání zaměřená na didaktické aspekty práce s dětmi, p. 35-45, 11 pp. 373.2/.3 - Předškolní a primární výchova a vzdělávání [22], 2019.
Publisher Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy
Other information
Original language Czech
Type of outcome Chapter(s) of a specialized book
Field of Study 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
WWW URL
Organization unit Faculty of Education
ISBN 978-80-7290-923-0
Keywords (in Czech) Cíle; projektování; hodnocení výsledků vzdělávání; sebehodnocení.
Keywords in English Objectives; designing; evaluation of learning outcomes; self-evaluation.
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Dana Nesnídalová, učo 831. Changed: 23/3/2020 16:59.
Abstract
V kapitole bylo téma cílů předškolního vzdělávání zasazeno do kontextu projektování tak, aby podpořilo efektivní plánování vzdělávací práce a vzdělávací nabídky zejména v souvislosti s rozvojem pregramotnosti a podporou školní připravenosti u dětí. Na základě teoretických poznatků bylo učitelům v rámci společenství praxe nabídnuto využití „třívrstvého modelu“ jako efektivního způsobu plánování vzdělávání na úrovni třídy. Vzhledem k tomu, že vnímáme důležitost relevantních východisek pro volbu cílů, zabývali jsme se také sběrem podkladů pro jejich plánování prostřednictvím hodnocení výsledků vzdělávání. K ověřování této aktivity jsme využili diagnostický nástroj PREDICT, který vznikl v rámci projektu Good Start to School. Součástí této kapitoly se stalo také sebehodnocení dětí.
Abstract (in English)
In the chapter, the theme of pre-school education objectives was set in the context of designing in order to support effective planning of educational work and educational offer, especially in connection with the development of pre-literacy and support for school readiness among children. Based on theoretical knowledge, teachers in the practice community were offered the use of a “three-tier model” as an effective way of planning education at the class level. As we perceive the importance of relevant starting points for choosing goals, we also dealt with the collection of materials for their planning through the evaluation of educational outcomes. We used the PREDICT diagnostic tool developed within the Good Start to School project to verify this activity. The self-esteem of children has also become part of this chapter.
PrintDisplayed: 27/8/2024 21:16