KOUDELOVÁ, Jana. Poslední poloroubený dům čp. 124 v Kopřivnici v kontextu sídelní struktury lánové vsi (The last half-timbered house number 124 in Kopřivnice in the kontext of a waldhufendorf settlement structure). Museum Vivum. Časopis českých muzeí v přírodě. Rožnov pod Radhoštěm: Národní muzeum v přírodě, 2019, vol. 14, No 2019, p. 67-91. ISSN 1803-1358.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Poslední poloroubený dům čp. 124 v Kopřivnici v kontextu sídelní struktury lánové vsi
Name (in English) The last half-timbered house number 124 in Kopřivnice in the kontext of a waldhufendorf settlement structure
Authors KOUDELOVÁ, Jana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Museum Vivum. Časopis českých muzeí v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm, Národní muzeum v přírodě, 2019, 1803-1358.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50404 Antropology, ethnology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/19:00111859
Organization unit Faculty of Arts
Keywords in English vernacular architecture; agriculture; industry; building research; Waldhufendorf
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Monika Kellnerová, učo 430435. Changed: 21/2/2020 14:25.
Abstract
Příspěvek se snaží na příkladu stavebněhistorického vývoje prostého domkářského obydlí čp. 124 v Kopřivnici představit začátky procesu přeměny sídelní struktury někdejší lánové vsi v moderní město. V úvodu je připomenut vznik a počátky středověké vesnice a následně její podoba v první polovině 19. století, kdy si ještě uchovávala zemědělský charakter lánové vsi. Od druhé poloviny uváděného století probíhala postupná parcelace zemědělské půdy v důsledku zahušťování zástavby, vyvolané rozvojem zdejšího průmyslu. Měnil se nejen celkový obraz vesnice, ale také struktura jejího obyvatelstva. Z většiny rolníků se stávali kovozemědělci, jejichž hlavní obživou byla práce v místní továrně na výrobu bryček a kočárů. Transformace hospodářských a sociálních poměrů v Kopřivnici se nakonec odrazila i v podobě zdejší zástavby. Stavební proměnou prošel i dokumentovaný poloroubený dům čp. 124, který do léta 2018 zůstával jedním z posledních dokladů vesnické zástavby Kopřivnice.
Abstract (in English)
This paper attempts to imagine how the settlement structures of former Waldhufendorf villages (rural settlements in forest clearings arranged in a line along a road or waterway) began the transformation process into modern towns, using the example of the construction history of a simple cottage, number 124, in Kopřivnice. The introduction outlines the origin and emergence of the medieval village and its subsequent form in the first half of the 19th century, when it still retained the agricultural character of a Waldhufendorf. From the second half of the 19th century, agricultural land was gradually re-allotted due to the increasing density of housing development caused by the expansion of local industry. Not only were there changes in the general picture of the village, but the structure of the village population changed too. Most of the peasants became metal workers and they principally earned their living by working in the local factories producing barouches and carriages. The transformation of economic and social conditions in Kopřivnice was ultimately reflected in the form of local housing developments. The documented half-timbered house number 124, which until 2018 remained one of the last examples of a Kopřivnice village building, also underwent construction changes.
Links
MUNI/A/1091/2018, interní kód MUName: Dynamika funkcí a interpretací nemateriálního kulturního dědictví (Acronym: Dynamika ICH)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 24/8/2024 22:05