KOMENDA, Martin, Jakub ŠČAVNICKÝ and Andrea POKORNÁ. Mapování dekubitů a nehojících se ran v medicínském kurikulu (Mapping of pressure ulcers and non-healing wounds in medical curriculum). Ceska a slovenska neurologie a neurochirurgie. PRAGUE: CZECH MEDICAL SOC, 2019, vol. 82, Supplement 1, p. "S33"-"S36", 4 pp. ISSN 1210-7859. Available from: https://dx.doi.org/10.14735/amcsnn2019S33.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Mapování dekubitů a nehojících se ran v medicínském kurikulu
Name (in English) Mapping of pressure ulcers and non-healing wounds in medical curriculum
Authors KOMENDA, Martin (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Jakub ŠČAVNICKÝ (703 Slovakia, belonging to the institution) and Andrea POKORNÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Ceska a slovenska neurologie a neurochirurgie, PRAGUE, CZECH MEDICAL SOC, 2019, 1210-7859.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 30103 Neurosciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Impact factor Impact factor: 0.377
RIV identification code RIV/00216224:14110/19:00112045
Organization unit Faculty of Medicine
Doi http://dx.doi.org/10.14735/amcsnn2019S33
UT WoS 000500981300007
Keywords (in Czech) dekubitus/proleženina; nehojící se rána; bércová ulcerace; mapování medicínského kurikula
Keywords in English pressure ulcer; non-healing wound; leg ulcer; diabetic foot; medical curriculum mapping
Tags 14110611, 14119612, rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Tereza Miškechová, učo 341652. Changed: 7/1/2020 09:37.
Abstract
Cíl: V pregraduální přípravě budoucích lékařů i v návaznosti na klinickou praxi je problematika tlakových lézí (dekubitů) a jiných nehojících se ran významně podceňována. Příspěvek se zaměřuje na zmapování současného stavu výuky studijního programu Všeobecné lékařství na MU z pohledu pokrytí tématu dekubitů a nehojících se ran. Ve spolupráci s experty českého zdravotnictví byla definována sada klíčových pojmů, které zastřešují zmíněné téma. Cílem je prostřednictvím vhodných analytických metod identifikovat související části výuky a nalézt případná doporučení pro inovaci kurikula jako takového. Metodika: Analytické mapování kurikula založené na frekvenční analýze textového popisu kurikula a předdefinované sady klíčových pojmů. Analytické kroky byly provedeny s použitím výpočetního prostředí R a MS Excel. Výsledky: Výsledný report v podobě souhrnných tabulek a grafů ukazuje, na jaká místa se napříč osnovami jednotlivých disciplín zaměřit a celkově tak zkvalitnit výuku v oblasti dekubitů a jiných nehojících se (chronických) ran. Závěr: V medicínském kurikulu pregraduální přípravy na LF MU je problematice nehojících se ran věnována pozornost v různých ročnících studia, jak v preklinických, tak klinických lékařských disciplínách. Se stoupajícím ročníkem studia byl identifikován vyšší počet výukových jednotek a hodin obsahujících klíčové pojmy dekubity a nehojící se rány.
Abstract (in English)
Aim: The issue of pressure ulcers and other non-healing wounds has been significantly underestimated in physicians' pre-gradual training for clinical practice. This contribution is focused on mapping of current status of the General Medicine study programme at the Masaryk University with regard to the topic of pressure ulcers and non-healing wounds. A set of key concepts that cover the topic has been defined in the cooperation with Czech healthcare experts. Methods: Analytical mapping of medical curriculum was based on frequency analysis of textual description of curriculum and pre-defined set of key concepts. Analytical steps were performed using the computing environment R and MS Excel. The aim is to identify related parts of the education programme by means of appropriate analytical methods and find eventual recommendations for the curriculum innovation. Results: The resulting report in a form of summary tables and charts identifies the spots of interest within the curricula of individual disciplines, which will lead to the improvement of education in the field of pressure ulcers and other non-healing (chronic) wounds. Conclusion: it was proven that attention is paid to the issue of non-healing wounds in the medical curriculum of undergraduate medical training at the Faculty of Medicine of Masaryk University in various years of study, both in preclinical and clinical medical disciplines. Within an increasing year of study there was identified higher number of teaching units and the hours containing key terms pressure ulcers and non-healing wounds.
PrintDisplayed: 5/7/2024 00:08