u 2019

Universaľnyj charakter russkoj literatury v stadiaľnom češskom osveščenii v peripetijach XIX-XXI vekov (neskoľko zametok)

POSPÍŠIL, Ivo

Basic information

Original name

Universaľnyj charakter russkoj literatury v stadiaľnom češskom osveščenii v peripetijach XIX-XXI vekov (neskoľko zametok)

Name in Czech

Univerzální charakter ruské literatury ve stadiálním osvětlení v peripetiích 19.-21. století

Name (in English)

The Universal Character of Russian Literature in the Stage Explanation in the Peripeteias of the 20th-21st Centuries (Several Remarks)

Authors

POSPÍŠIL, Ivo

Edition

1. vyd. Voronež, 14 pp. 2019

Publisher

Voronežskij gosudarstvennyj universitet

Other information

Language

Russian

Type of outcome

Účelové publikace

Field of Study

60206 Specific literatures

Country of publisher

Russian Federation

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Organization unit

Faculty of Arts

ISBN

978-5-9273-2754-6

Keywords (in Czech)

česká reflexe ruské kultury a Ruska obecně; posuny v české recepci Ruska v peripetiích událostí 20. století; tradice kritické analýzy Ruska (Havlíček, Masaryk); české polemiky kolem slavjanofilství

Keywords in English

the Czech reflectionof Russian culture and Russia in general; shifts in the Czech reception of Russia in the rigmaroles of the 20th-century events; traditions of the critical analyses of Russia (Havlíček; Masaryk); Czech polemics round Slavophile

Tags

RIV - zkontrolováno

Tags

Reviewed
Změněno: 26/3/2020 09:13, Mgr. Pavel Pilch, Ph.D.

Abstract

ORIG CZ EN

V originále

Avtor nastojaščej staťji issledujet izmenenija v češskoj refleksii russkoj literatury i jeje universaľnosti. Ischodja iz svojego opyta avtora staťji o češskoj reakcii na smerť Ľva Tolstogo, on usmatrivajet sdvigi značenija v vosprijatii russkoj literatury v načale 20 veka i pozže v istoričeskich peripetijach revoljucij, mirovych vojn i političeskich perevorotov (Gavliček, Masarik). Avtor, starajas’ racionaľno posmotreť na problematiku universaľnosti russkoj literatury, analizirujet raznogo roda češskije polemiki vokrug russkich del, glavnym obrazom slavjanofiľstva i zapadničestva, no i avangarda i stalinskogo vozvraščenija k akademizmu v knige ot 1947 g. v kotoroj uže projavilis’ – začastuju, odnako, paradoksaľno – izvestnyje spory v vosprijatii sovetskoj i russkoj reaľnosti, demonstriruja novyje sdvigi i na knige M. C. Putny.

In Czech

Autor přítomné studie zkoumá změny v české reflexi ruské literatury a její univerzality. Vycházeje ze své zkušenosti autora stati o české reakci na smrt Lva Tolstého, pozoruje posuny významu v recepci ruské literatury na počátku 20. století a později v historických peripetiích revolucí, světových válek a politických převratů (Havlíček, Masaryk). Autor, který se snaží racionálně pohlédnout na problematiku univerzality ruské literatury, analyzuje různorodé české polemiky kolem ruských záležitostí, hlavně kolem slavjanofilství, západnictví, ale také avantgardy a stalinského návratu k akademismu v knize z roku 1947, v níž se už projevily – často však paradoxně – známé spory v recepci sovětské a ruské reality, jež demonstrovaly nové posuny i na knize M. C. Putny.
Displayed: 5/11/2024 10:32