VOLČÍK, Ondřej. Arnošt Kubeša jako představitel folklorního hnutí (Arnošt Kubeša as a Representative of Folklore Movement). Národopisný věstník. 2019, vol. 78, No 1, p. 51-66. ISSN 1211-8117.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Arnošt Kubeša jako představitel folklorního hnutí
Name (in English) Arnošt Kubeša as a Representative of Folklore Movement
Authors VOLČÍK, Ondřej (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Národopisný věstník, 2019, 1211-8117.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50404 Antropology, ethnology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/19:00112527
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) Folklorní hnutí; folklorismus; Moravské Valašský; Valašský krúžek; Valašské muzeum v přírodě; Valašský rok
Keywords in English Folklore movement; folklorism; Moravian Wallachia; Wallachian Circle; Wallachian Open-Air Museum; Wallachian Year
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Zuzana Matulíková, učo 405304. Changed: 11/5/2020 21:34.
Abstract
Oslava Valašského roku v létě 1925 měla zásadní vliv na vývoj folklorního hnutí v etnografickém regionu Moravského Valašska. Tato událost inspirovala Arnošta Kubešu k propagaci tradiční lidové hudby a tance, což se stalo součástí jeho učitelské kariéry. Pro tyto účely založil se svými studenty v polovině 30. let tzv. valašský krúžek a organizoval jeho vystoupení (stejně tak jako první zahraniční turné tohoto typu uskupení). Pokračoval v zakládání dalších krúžků v poválečné éře, kdy zájem veřejnosti o folklorní hnutí podstatně vzrostl. Po nedobrovolném odchodu ze školství z důvodu „politické a ideologické nespolehlivosti“ a jeho odvolání z vedoucích pozic ve sdruženích folklorního hnutí se Arnošt Kubeša vydal na dráhu muzejního pracovníka. Tato studie pojednává o jeho aktivitách, které přispěly rozvoji folkloru ve své druhé existenci.
Abstract (in English)
The celebration of The Wallachian Year held in the summer of 1925 was a significant influence to the development of the folklore movement in the ethnographical region of Moravian Wallachia. This event has inspired Arnošt Kubeša to promote traditional folk music and dances as a part of his teaching career. For this purpose he founded the first so called Wallachian Circle with his students in the mid 1930’s and organised its public performances (as well as the first foreign tour of this kind of ensemble). He continued founding other circles in the post World War era, when the public interest in the folklore movement has increased substantially. After his involuntary retirement from the education system due to his "political and ideological unreliability" and his withdrawal from the leading positions of folklore movement associations, Arnošt Kubeša started a new career as a museum employee. This study refers to his activities which contributed to the development of folklore in its second existence.
PrintDisplayed: 8/7/2024 08:20