Detailed Information on Publication Record
2020
KVALITA ŽIVOTA PŘEDČASNĚ NAROZENÝCH DĚTÍ V KONTEXTU PSYCHODIAGNOSTICKÝCH VÝZEV
BUREŠOVÁ, Iva, Hana JAHNOVÁ and Martina VYHNALOVÁBasic information
Original name
KVALITA ŽIVOTA PŘEDČASNĚ NAROZENÝCH DĚTÍ V KONTEXTU PSYCHODIAGNOSTICKÝCH VÝZEV
Name (in English)
QUALITY OF LIFE OF PRETERM INFANTS IN THE CONTEXT OF PSYCHODIAGNOSTIC CHALLENGES
Authors
BUREŠOVÁ, Iva (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Hana JAHNOVÁ (203 Czech Republic) and Martina VYHNALOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)
Edition
Prešov, Kvalita života 2019 : Interdisciplinarita ako bohatstvo poznania založené na rozmanitosti, p. 105-118, 14 pp. 2020
Publisher
Prešovská univerzita v Prešove, Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Stať ve sborníku
Field of Study
50101 Psychology
Country of publisher
Slovakia
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
Publication form
electronic version available online
References:
RIV identification code
RIV/00216224:14210/20:00115232
Organization unit
Faculty of Arts
ISBN
978-80-555-2404-7
Keywords in English
quality of life; preterm infants; psychological developmental diagnostics
Tags
Tags
Reviewed
Změněno: 31/3/2021 15:04, Mgr. Igor Hlaváč
V originále
Příspěvek se zabývá problematikou novorozenců s nízkou porodní hmotností jako důsledkem předčasného porodu. Tyto nezralé děti jsou ohroženy rizikovým psychomotorickým vývojem, který se manifestuje různými formami lehčích vývojových poruch až po skutečně těžká vývojová postižení týkající se různých oblastí (psychická, neurologická, motorická, smyslová nebo kombinovaná postižení). Tato postižení mají neblahý, negativní dopad na kvalitu života dětí v průběhu jejich vývoje, ale zároveň ovlivňují rodinu a blízké okolí dítěte, přičemž mohou být původcem i řady dalších obtíží. V České republice je systém péče o novorozence s nízkou porodní hmotností na velmi vysoké lékařské i nelékařské úrovni, avšak chybí zde propracovanější systém pro následnou péči, která by umožnovala co nejvíce zvyšovat kvalitu života těchto dětí a jejich rodin. Příspěvěk upozorňuje na nezbytnost komplexního řešení dané problematiky a soustředí se na potřebu kvalitní rané psychologické vývojové diagnostiky pro včasné zahájení vhodné intervence. Zejména hovoří o potřebě adaptace škály Bayleyové (BSID-III) pro české prostředí a uvádí benefity této diagnostické metody, například ve srovnání s předchozími verzemi, která jsou jako diagnostický nástroj pro hodnocení psychomototického vývoje dětí raného věku hojně využívány (zejména BSID-II).
In English
The paper deals with the issue of newborn with low birth weight as a result of premature birth. These immature children are at risk of risky psychomotor development, manifested by various forms of mild developmental disorders to truly severe developmental disabilities involving various areas (mental, neurological, motor, sensory or combined disabilities). These disabilities have a detrimental, negative impact on the quality of life of children during their development, but they also affect the family and close surroundings of the child, and may also cause a number of other difficulties. In the Czech Republic, the system of care of low birth weight newborns is at a very high medical and non-medical level, but there is no more sophisticated after-care system that would make it possible to improve the quality of life of these children and their families as much as possible. The paper draws attention to the necessity of a comprehensive solution of the issue and focuses on the need for high-quality early 106psychological developmental diagnostics for early initiation of appropriate intervention. In particular, it discusses the need for Bayley scale adaptation (BSID-III) for the Czech environment and presents the benefits of this diagnostic method, for example compared to previous versions, which are widely used as a diagnostic tool for evaluating psychomotor development in early childhood development (especially BSID-II).
Links
MUNI/A/0974/2018, interní kód MU |
|