SLEPIČKOVÁ, Lenka, Helena VAĎUROVÁ a Karel PANČOCHA. Screening PAS: Zkušenosti českých pediatrů. In VII. OLOMOUCKÉ SPECIÁLNĚPEDAGOGICKÉ DNY. 2019.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Screening PAS: Zkušenosti českých pediatrů
Název česky Screening PAS: Zkušenosti českých pediatrů
Autoři SLEPIČKOVÁ, Lenka, Helena VAĎUROVÁ a Karel PANČOCHA.
Vydání VII. OLOMOUCKÉ SPECIÁLNĚPEDAGOGICKÉ DNY, 2019.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky screening poruch autistického spektra; M-CHAT v České republice; čeští pediatři a M-CHAT
Klíčová slova anglicky PAS screening, M-CHAT in the Czech Republic, Czech paeditricians and M-CHAT
Změnil Změnila: Mgr. Lenka Slepičková, Ph.D., učo 42916. Změněno: 22. 1. 2020 18:24.
Anotace
V našem příspěvku jsme se zaměřili na názory a zkušenosti praktických lékařů pro děti a dorost s projevy poruch autistického spektra a jejich včasnou diagnostikou. Zajímaly nás konkrétní způsoby provádění screeningu praktickými lékaři, věk, ve kterém lékaři screening provádějí a také další kroky, které volí v případě pozitivního výsledku. Vycházíme především z dotazníkového šetření českých lékařů, které proběhlo na konci roku 2018. Výzkumu se účastnilo se 1201 lékařů z celé ČR, z toho 210 praktických lékařů pro děti a dorost. V rámci výzkumu více než čtvrtina praktických lékařů pro děti a dorost uvedla, že neprovádí u svých pacientů preventivní plošný screening autismu. Ti, kteří ho provádějí, tak činí nejčastěji prostřednictvím screeningového nástroje M-CHAT nebo formou pohovoru s rodiči. Pokud praktičtí lékaři pro děti a dorost preventivní plošný screening autismu provádějí, poprvé tak činí nejčastěji ve věku 18 – 24 měsíců dítěte. Pokud lékař zjistí příznaky autismu u dítěte, nejčastěji odkáže rodiče na dětského psychiatra nebo klinického psychologa.
Návaznosti
MUNI/A/1529/2018, interní kód MUNázev: Výzkum životních zkušeností osob s neurovývojovým postižením a jejich rodin se zaměřením na kvalitu života (Akronym: NQOL)
Investor: Masarykova univerzita, Výzkum životních zkušeností osob s neurovývojovým postižením a jejich rodin se zaměřením na kvalitu života, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 1. 10. 2024 10:00