SEMRÁD, Jan. Stereotypy spojené se životem na sídlišti optikou etnologického výzkumu. Na příkladu brněnského sídliště Lesná (Stereotypes Associated with the Life in a Housing Estate through the Eyes of Ethnologic Research. An example of the Lesná housing estate in Brno). Národopisný věstník. Praha: Česká národopisná společnost, 2019, vol. 78, No 2, p. 36-50. ISSN 1211-8117.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Stereotypy spojené se životem na sídlišti optikou etnologického výzkumu. Na příkladu brněnského sídliště Lesná
Name (in English) Stereotypes Associated with the Life in a Housing Estate through the Eyes of Ethnologic Research. An example of the Lesná housing estate in Brno
Authors SEMRÁD, Jan (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Národopisný věstník, Praha, Česká národopisná společnost, 2019, 1211-8117.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50404 Antropology, ethnology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/19:00112805
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) Urbánní etnologie; sídliště; každodennost; občanství; sousedské vztahy; stereotypy
Keywords in English Urban ethnology; housing estate; everyday life; neighbour relations; stereotypes; Brno
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. et Mgr. Eva Chovancová, učo 112294. Changed: 9/2/2021 12:08.
Abstract
V předložené studii jsme se pokusili poukázat na obecně sdílené stereotypy a předsudky spojené s vnímáním života obyvatel sídliště v roce 2007 Česku; zaměřili jsme se na sídliště Lesná v Brně. Výzkum proběhl formou polostrukturovaných rozhovorů s informátory a vlastních pozorování života místních obyvatel. Dospěli jsme k závěru, že sídliště nemusí být nutně místem anonymity; naopak - kde podmínky jsou vhodné (např. doba života obyvatel, délka pobytu, architektonická podoba betonové panelové budovy), často sem vstupují sousedské vztahy. Zjistili jsme také, že sídliště nemusí sloužit jen jako místo k pobytu přes noc, ale mohou se stát adekvátními rezidenčními městskými částmi. Cílem studie bylo také vysvětlit výše uvedené téma a představit možnosti srovnávacícho výzkumu.
Abstract (in English)
In the submitted study we tried to point out the generally shared stereotypes and prejudices associated with the perception of the life of housing estate inhabitants in the Czech Republic; we focused on the Lesná housing estate in Brno. The research was conducted in the form of semi-structured interviews with informants and own observations of the life of local inhabitants. We have come to the conclusion that a housing estate is not necessarily a place of anonymity; on the contrary – where conditions are suitable (for example inhabitants´ life period, length of staying, architectural form of a concrete panel building), neighbour relations are often entered in. We also found out that housing estates do not have to serve just as a place to stay overnight, but they can become adequate residential city districts. The aim of the study also was to explain the above-mentioned topic and to clear the way for subsequent comparing research.
PrintDisplayed: 24/8/2024 16:12