J 2019

Diagnostika retrokochleární nedoslýchavosti

ROTTENBERG, Jan and Břetislav GÁL

Basic information

Original name

Diagnostika retrokochleární nedoslýchavosti

Name (in English)

Diagnostics of retrocochlear hearing loss

Authors

ROTTENBERG, Jan (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Břetislav GÁL (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Časopis lékařů českých, Česká lékařská společnost J.E. Purkyně, 2019, 0008-7335

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

30206 Otorhinolaryngology

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14110/19:00113072

Organization unit

Faculty of Medicine

Keywords (in Czech)

retrokochleární nedoslýchavost; tumory mostomozečkového koutu; diagnostika

Keywords in English

retrocochlear hearing loss; CPA tumours; diagnostics

Tags

Změněno: 14/4/2020 13:58, Mgr. Tereza Miškechová

Abstract

V originále

Diagnostika retrokochleárních lézí představuje poměrně častou problematiku otolaryngologické praxi, jejíž opomenutí může mít pro pacienta vážné důsledky. Správně nastavené klinické guidelines a diagnostické protokoly jsou tak jedním z klíčových aspektů správné klinické praxe. Jsou k dispozici dva postupy: prvním je audiologická diagnostika s ABR jako primární nástroj, kterým je determinována skupina pacientů s možným tumorem, druhým postupem je pak vyšetření MRI mozku u každého pacienta s klinickým podezřením na tumor MM koutu. Je diskutována citlivost jednotlivých diagnostických metod ve vztahu k nákladové efektivitě.

In English

Diagnosis of retrocochlear lesions is a relatively frequent issue of otolaryngological practice, the omission of which may have serious consequences for the patient. Properly set clinical guidelines and diagnostic protocols are thus one of the key aspects of good clinical practice. There are two methods available: the first is an audiological diagnosis with ABR as the primary tool to determine a group of patients with a possible tumour with subsequent MRI; the second is to examine the MRI in each patient with a clinical suspicion of a CPA tumour. The sensitivity of both diagnostic methods in relation to cost-effectiveness is discussed.